přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

TNT Fortuna mítink není ve vícebojařské Challenge. Proč?

Kladenský mítink, který vloni rázně vkročil na pole mezinárodních vícebojařských klání, se bude muset i nadále přetahovat s konkurenty pod hlavičkou seriálu IAAF. Jemu vstup do vybrané rodiny povolen nebyl.

Byla to vloni parádní premiéra. Podpořen výtečným výkonem Romana Šebrleho těsně pod hranicí 8700 bodů, napínavým bojem o nominaci na MS s dobrým koncem pro Tomáše Dvořáka a Josefa Karase, a v neposlední řadě vynikající atmosférou na stadionu Sletiště, řekl si kladenský TNT Fortuna mítink razantně o mezinárodní uznání. Toho se mu také dostalo, byť nebylo vyjádřeno zařazením do IAAF vícebojařské Challenge. „Snad příští rok,“ říkalo se tehdy. Jenže o minulém víkendu vznikl na půdě konventu Evropské atletické asociace nový mezinárodní kalendář a kladenský TNT Fortuna mítink ve vícebojařském seriálu opět nefiguruje. Jaké jsou důvody?


Roman Šebrle zdraví diváky při letšním ročníku TNT Fortuna mítinku,
foto: J. Kucharčík

„Ten hlavní je ten, že mítink termínově koliduje s dalšími akcemi, které už v seriálu jsou,“ vysvětlil místopředseda svazu Libor Varhaník, který byl za českou stranu ve vyjednávacím týmu. Kladenský TNT Fortuna-Mítink je totiž plánován na 23. a 24. června, což je úterý a středa v týdnu, který z jedné strany rámuje mítink v Ratingenu a z druhé strany Evropský pohár ve vícebojích. Na obou akcích přitom lze získávat body do Challenge. „A ze strany IAAF tak není zájem, aby v tomto období přibylo do seriálu něco nového,“ doplnil Varhaník s tím, že letos tak úplně neplatil ani hlavní argument, jímž se mohli ohánět v loňském roce. A sice mimořádná úroveň kladenského TNT Fortuna mítinku z hlediska dosažených výkonů.

Zatímco vloni byl totiž součet pěti nejlepších výkonů dosažených na mítinku 41488 bodů, letos se především kvůli nižší výkonnosti Romana Šebrleho, který se teprve dostával do formy po obnoveném zranění z HMS, a také kvůli zranění Dmitrije Karpova těsně před závody, snížilo toto číslo o bezmála dva tisíce. Naproti tomu se v Ratingenu po chudších letech vypjali k nebývale vysokým číslům. Němečtí závodníci bojující o olympijskou nominaci spolu se dvěma hosty, z nichž jeden byl pozdější bronzový medailista z Pekingu Leonel Suárez z Kuby, nasbírali dohromady 41577 bodů. Obdobný poměr vyjde i při srovnání nejlepších výkonů sedmibojařek obou mítinků. I přes kladenské zlepšení oproti loňsku vítězí Ratingen v poměru 31 681:30 260.
Je však velmi pravděpodobné, že i kdyby srovnání výkonů bylo pro Kladenské příznivější, zařazení do Challenge by nedosáhli. Na to je argument termínové kolize pro IAAF příliš silný.

Co pro organizátory neúčast v seriálu znamená? „Z hlediska prezentace mítinku a jeho vnímání veřejností je vcelku jedno, zda jste nebo nejste v Challenge. Tratíme ale finančně. Zatímco se totiž mítinky zařazené v seriálu nemusí zas tolik snažit, a on jim tam stejně někdo kvůli bodům do celkového hodnocení přijede, my musíme špičkové závodníky přeplatit,“ říká k tomu ředitel TNT Fortuna mítinku Zdeněk Lubenský. Zároveň se nemůže ubránit povzdechu, že zatímco "jeho" mítink do Challenge přijat nebyl, jeden ze dvou francouzských závodů v seriálů - mítink v Arles - je tam držen přes evidentní problémy. "Letos rozesílali na všechny strany dopisy, aby závodníci přijeli i bez startovného a pomohli tak mítink zachránit," poznamenal Lubenský a připomněl i větrné podmínky, které v Arles tradičně panují a znehodnocují tak dosažené výkony.   

Jenže s tím Kladenští těžko něco udělají a sami  musí spíše řešit, jak z nevýhodné pozice jednorázového mítinku mimo Challenge ven.  Zdá se, že jedinou cestou je výběr jiného termínu. Jenže ani v tomto případě to nemají organizátoři lehké. Od května do konce června je to v termínovce víceboji poměrně nabité, v potaz je třeba brát i to, kdy se konají další vrcholy domácí „scény“ jako například Zlatá tretra a Memoriál Josefa Odložila. Pozdější termín je problematický vzhledem k velkým akcím, které bývají v srpnu, v září je zase mítink v Talence, tradičně poslední závod celé série. Výběr nejlepšího řešení tedy rozhodně nebude jednoduchý.  

Adam Pražák

Vytisknout