přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. června 2010, 12:58

TNT-Fortuna meeting: po hororovém úvodu kvalitní závody

DOPLNĚNO FOTO - Ukrajinci Melničenková a Kasjanov vedou po prvním dnu kladenský víceboj. Daří se i Čechům. Hvězdný Clay se však zranil, Šebrle jen symbolicky vyklusal.

Takový začátek zřejmě netížil ředitele TNT-Fortuna meetingu Zdenka Lubenského ani v těch nejtěžších nočních můrách. Hned v první disciplíně totiž přišel o ty, kteří byli tvářemi premiéry mítinku v seriálu IAAF. Američan Bryan Clay, který dokonce uvažovalo tom, že na Kladně překoná světový rekord, uběhl na plno takových 60 metrů, aby pak zvolnil a do cíle již jen doklusal. Roman Šebrle pak v dalším z rozběhů pojal své vystoupení v závodě už ryze symbolicky. „Ještě než jsem zaklekl do bloků, tak jsem věděl, že to udělám,“ přiznala domácí hvězda.

Důvodem byl svalový problém, kvůli němuž nedokončil už předchozí mítink v Götzisu. „Bylo to lepší a lepší, tak jsem doufal, že se dám do kupy. Jenže jakmile jsem se nazul do treter a zkusil rychlé třicítky, ozvalo se to. Nemělo smysl riskovat, na 90% bych se zranil a tím bych přišel o šanci připravit se na evropský šampionát, kde stále ještě mohu bojovat o medaili,“ popsal Šebrle, který tak již nesplní limit pro ME a bude muset spoléhat na udělení divoké karty. Tu musí navrhnout trenérská rada a případně pak potvrdit Předsednictvo ČAS. "Určitě s tím jako šéftrenér přijdu, ale budu chtít, aby Roman předtím, nejlépe na domácím šampionátu, potvrdil, že je zdráv a ve formě," prohlásil Tomáš Dvořák.

Clayův problém pramenil v abduktorech. "Po padesáti metrech jsem cítil, jak mi bolest vystřeluje do nohy a stále se to zhoršovalo, takže jsem musel zastavit. Je mi to děsně líto kvůli divákům, takhle jsem si svůj start tady nepředstavoval. Určitě se sem budu chtít vrátit, i když to bude těžké, protože v příštích letech probíhají v tomto termínu americké kvalifikace na velké šampionáty. Možná to bude jen na pár disciplín, také jsme uvažovali třeba o trojboji v halové sezoně," řekl Clay.  

"Nechci být sprostý. U Romana jsme všichni o nebezpečí věděli, u Bryana je to rána z čistého nebe. Je mi to hrozně líto, ale je to sport,"
komentoval katastrofický úvod závodů jejich ředitel Lubenský. A aby toho nebylo málo, problémy cítil i obhájce prvenství, Jamajčan Maurice Smith, který se sice po rozmasírování rozhodl v soutěži pokračovat, evidentně však nebyl úplně ve své kůži. V rozcvičování na dálku se pak zranil jeho krajan Claston, na kouli nenastoupil po nevýrazných výkonech na stovce a v dálce ani Kazach Karpov.

Soutěž však samozřejmě pokračovala i bez nich a rozhodně nepostrádala kvalitní výkony.  Mezi ženami se výtečně vedlo domácí Elišce Klučinové. Po osobním rekordu na překážkách (14.17) a výšce (1.81) se držela v popředí průběžného pořadí, což ještě podtrhla druhým nejlepším výkonem v kouli (13.83), po němž se dostala na druhé místo průběžného pořadí. To si pak udržela i po dvoustovce, kterou zaběhla za 25.08. V úhrnu to dalo mezisoučet 3607 bodů po prvním dnu. "Ani jsem nečekala, že mi to tak vyjde. Nakopla mě výška, kde jsem se zprvu trochu trápila, ale nakonec se mi podařilo skočit vysoko. Mám k dobru zhruba sto bodů na svůj osobák," prohlásila svěřenkyně Martiny Blažkové. Své další šance však odmítla hodnotit. "Nemá být moc hezké počasí a třeba oštěp mi někdy vyjde, někdy ne," zdůvodnila Klučinová, která zatím ztrácí 59 bodů na vedoucí Hannu Melničenkovou z Ukrajiny a před třetí ženou pořadí, Polkou Karolinou Tyminskou, má k dobru 45 bodů.  Další česká závodnice Jana Korešová je zatím sedmá s průběžným ziskem 3370 bodů.

Mužům po prvním dnu vévodí Olexij Kasjanov z Ukrajiny, který po polovině disciplín nasbíral velmi dobrých 4451 bodů. Za ním jsou málo známí Kanaďan Jamie Adjetey-Nelson (4375) a Litevec Darius Draudvila (4232). Jen o 4 body zpět však je jeden ze spolufavoritů Alexej Drozdov z Ruska a v konktaktu zůstává i obhájce prvenství z posledních dvou let, Jamajčan Maurice Smith. Velmi dobře si vedou i čeští závodníci. Adam Nejedlý drží i díky OR ve výšce 206 cm osmou pozici s dílčím ziskem 4059 bodů, desátý je Jaroslav Hedvičák (4022) a jedenáctý aktuální mistr republiky Pavel Baar (3991). Adam Pašiak je průběžně šestnáctý s 3857 body.       

Juniorskou soutěž zatím zcela ovládá Adam Sebastian Helcelet, který vyhrál čtyři disciplíny a v té páté, výšce, předvedl nejlepší výkon spolu se dvěma svými soupeři. Celkově nasbíral v prvním dnu výborných 4028 bodů a vede o více než 250 bodů před Michalem Štefkem. Třetí je zatím věkem teprve dorostenec Václav Sedlák (3664).  

Závod má silné komentátorské obsazení, spolu s ohlášenými Jackem Přibáněm a Josefem Karasem se mikrofonu chopily i zraněné hvězdy, Šebrle a Clay. "Roman se v tom moderování úplně našel, je vidět, jak si to užívá. A Bryan mě zase ohromně mile překvapil svým přístupem. Ví, že jsme do něj investovali hodně peněz a snaží se nějak revanšovat. Dokonce se nabídl, že bude vypomáhat v technické četě nebo měřit pokusy pásmem," popsal vstřícné chování olympijských vítězů Lubenský.

Minifotogalerie

IMG_0021.JPGIMG_0024.JPGIMG_0076.JPG
IMG_0100.JPGIMG_0103.JPGIMG_0183.JPG
IMG_0193.JPGIMG_6885.JPGFoto: J. KucharčíkVýsledky
 

Adam Pražák

Vytisknout