Tituly pro Masaiovou a Cantwella

Aktuality
středa 23. listopadu 2011
První den světového šampionátu byly rozdány tři sady medailí. Žádnému z pětice českých reprezentantů se dnes nepodařilo postoupit do dalších bojů.

Tři sady, tři země, které si podělily nejcennější kovy. Zlato v chůzi bral již brzy odpoledne Rus Borčin, večer si nejvyšší stupínek vybojovali na desítce Keňanka Masaiová a v kouli Američan Cantwell. První den se ani jednomu českému atletovi nepodařilo pokročit do finále, když před jeho branami postupně ztroskotali koulař Žalský, trojskokanka Šestáková, kladivář Melich, v podvečer pak také tyčkařky Ptáčníková s Maláčovou.

Tyčkařky do finále neprošly
Duo českých skokanek do finále neprošlo. Romana Maláčová založila 410 cm napodruhé, 425 bylo nad její síly, přestože zejména třetí pokus byl velmi nadějný. Tato výška byla pro Jiřinu Ptáčníkovou základem a zvládla ji na výbornou - napoprvé, stejně jako posléze se štěstím 440. O deset centimetrů výše svěřenkyni trenéra Goroškova a svého otce štěstěna opustila a přes lehounké shození pro ni soutěž skončila. "Předvedla jsem svůj průměr. Nejsem nadšená, ani...ale ano, smutná jsem," soukala ze sebe Ptáčníková. "Zkazila jsem si to sama, nemohla jsem spojit techniku s rychlostí. Na všechno jsem spěchala, nohy mi padaly do laťky. Taky jsem měla v sezoně asi moc závodů, jenže byla to má první sezona, která mi vyšla a já se v ní mohla předvést," hledala důvody nezdaru závodnice, kterou po delších zdravotních potížích může letos těšit titul univerzitní světové šampionky. Maláčová se v konečném účtování podělila o 29. místo, Ptáčníková o šestnácté.

Sedmiboj po jednotlivých disciplínách
Do třetice všeho dobrého dala zapomenout Eliška Klučinová na nevydařený úvod své premiéry na seniorské akci. V třetí sérii poslala kouli do vzdálenosti 13.40, což je jen 7 cm od osobního rekordu, který si vytvořila na nedávném ME do 22 let v Kaunasu. V disciplíně byla dvanáctá, celkově se posunula na 24. příčku. Sektoru jasně vládla Ukrajinka Natalia Dobryňská za 15.82, která se tím dostala na za vedoucí Britku Ennisovou, které se tím také výrazně ztenčil náskok.

Klučinová zakončila den dvoustovkou za 26.17 a přenocuje na 24. místě. "Koule byla jako jediná ucházející, na dvoustovce jsem zaběhla nejhorší čas sezony. Nemám sice kvůli problémům s achilovkami naběháno, ale i tak," uvedla po prvním dni svěřenkyně Martiny Blažkové. "Jenže dneska mě zničehonic začalo trápit stehno, a na dvoustovce mě to po 50 metrech kouslo. Uvažovala jsem jestli mám vůbec běžet dál, ale řekla jsem si, že budu pokračovat, co to půjde. Jestli budu zítra pokračovat? Chtěla bych, ale jestli mě to přes noc zatuhne...Uvidíme," vysvětlila.

Třetí ze čtyř dnešních disciplín ovládla Jessica Ennisová, které změřili vynikajících 23.25. Pochopitelně patří Britce také průběžné prvenství, přičemž náskok už nabyl do exkluzívních třistabodových dimenzí. Naopak za ní došlo k velkém srocení, neboť 2.-5. závodnici dělí pouhých 21 bodů. Od nejlepší jsou zatím seřazeny v pořadí Dobryňská (Ukr.), Oeserová (Něm.), Josipenková, Melnyčenková (obě Ukr.).

Finálové disciplíny
Obrovské drama se odehrálo na ženské desítce, snad i díky absenci obhájkyni i hlavní favoritce Dibabaové. Až do posledního okruhu se udržela pětice běžkyň, v níž figurovaly dvě Keňanky a tři Etiopanky. Už už to vypadalo, že se bude napsán tradiční scénář, při němž vyjde Keňa takřka naprázdno, když etiopské duo Defarová-Melkamuová začalo v cílové rovince tuhnout. To byla chvíle pro dlouho závod tahající Linet Masaiovou, jež v pravý okamžik zatáhla a na cílové čáře předstihla předčasně se radující Meselech Melkamuovou. "Nemohu tomu uvěřit! Jsem tak šťastná, že jsem vyhrála. Vůbec jsem to nevzdávala," popsala rozhodující okamžiku Masaiová. "Jsem velmi, velmi zklamaná, že jsme jako tým ztratily zlato. Za sebe jsem ráda, protože to byl můj první start na MS a získala jsem medaili," prohlásila Melkamuová.
Velké favoritce Meseret Defarové byl málo bronz, a tak místo "tuhého" boje s "výtuhem" v posledních metrech zvolila vypuštění a nakonec skončila pátá. "Cítila jsem nějakou bolest uvnitř, která mě trápila poslední kola. Na posledních 30 metrech mi dělalo problém vůbec zvedat nohy," trochu dětinsky se vymlouvala Defarová. Na bronz se tak prosmýkla třetí z Etiopanek Wude Ayalewová. Pro Keňu přinesla Masaiová zlato po dvanácti letech, medaili po desetiletí.

Král je mrtev, ať žije král. Po napínavém boji padl olympijský šampion Majewski, na světovém trůně Poláka vystřídal Christian Cantwell. A zaslouženě, neboť vítězný pokus Američana z páté série 22.03 je také světovým výkonem roku. "Světový šampionát je vrchol mého snažení, takže jsem samozřejmě spokojený," uvedl Cantwell po závodě. "Před pátou sérií jsem se zkusil zklidnit a jít do pokusu relaxovaně. Pomohlo to. Ze vzdálenosti zas tak ohromený nejsem, 22 metrů jsem už párkrát v životě hodil, ale ne vždycky se to samozřejmě povede na nejdůležitější akci roku, kde je navíc dopolední kvalifikace. Ukázali jsme, že až na olympijskou výjimku, jsme nejlepší koulařská země na této planetě, a to mě těší," prohlásil hrdě Američan.
Tomasz Majewski se pral, čtvrtým pokusem se vrátil do vedení, v němž byl první dvě série, pak ještě přidal v páté na 21.91, ale to bylo vše. Bronz si vydřel domácí Ralf Bartels, jehož osobní rekord 21.37 byl vskutku parádním záchranářským kouskem, do té chvíle byl sedmý a strachoval se o užší osmičku. Těsně pod stupni skončil obhájce titulu Reese Hoffa, jenž se i přes trápení vzepjal k nejlepšímu vrhu v poslední sérii 21.28.

Zajímavosti z kvalifikací
Skvělé galapředstavení sprinterů na mistrovství světa v Berlíně pokračovalo i ve čtvrtfinále závodu na 100 metrů, v kterém hned dva adepti na medaili překonali hranici deseti sekund. Nejrychlejší byl bývalý světový rekordman Jamajčan Asafa Powell, který stlačil svůj dnešní druhý běh až na výkon 9.95 sekundy. Oproti rozběhu Powell tentokrát nic nepodcenil a v závěru zvolnil, až když měl jistý postup do semifinále. Jamajčan tak ukázal světu, že hodlá výrazně promluvit do ostře sledovaného souboje Usain Bolt vs. Tyson Gay. "Ráno jsme to trochu podcenil, běžel jsem moc pomalu, ale teď už to bylo dobré," prohlásil Powell. Přitom nechybělo mnoho a na šampionátu nestartoval, neboť Jamajská atletická asociace uvažovala o jeho vyloučení, protože společně s dalšími pěti atlety neabsolvoval povinné společné týmové soustředění.
Americký obhájce titulu Gay stejně jako v dopoledním rozběhu zaspal na startu. Nejrychlejší sprinter letošní sezony se musel hodně rychle rozběhnout, aby své soupeře dohonil, přesto se u jeho jména zastavila časomíra na výborném výkonu 9.98 sekundy. Gay se v posledních týdnech potýkal s bolestí v tříslech, i druhý test však jeho svaly vydržely. "Ale dost to bolí," připustil Gay. Přesto věří, že ho to v neděli neomezí. "Musím ještě trochu zapracovat na tom startu, ten se opět nepovedl. I proto je ten čas výborný," řekl.
Samostatnou kapitolou byl opět Boltův běh. Světový rekordman zhruba od poloviny trati soupeře kontroloval a svou rychlost přizpůsoboval aktuální situaci. Neběžel zdaleka naplno, dokonce se s vedle běžícím Danielem Baileym z Antiguy stihl na sebe podívat a usmát se. Trojnásobný olympijský vítěz z Pekingu zaběhl čas 10.03 sekundy, Bailey byl dokonce o setinu rychlejší. "Jsem rád, že jsem mohl ušetřit nějaké síly a nemusel běžet moc rychle," prohlásil Bolt v rozhovoru pro televizi BBC. Šampionát si prý užívá. "Celkově jsem na tom moc dobře, jsem se sebou spokojený," uvedl. Výbornou formu prokázal další americký sprinter Michael Rodgers, u jehož jména svítil výkon 10.01 sekundy.

Rozběhy čtvrtky překážek připravily soutěž o jednoho z favoritů, olympijského šampiona Angelo Taylora. Ten se původně dostal do semifinále po diskvalifikaci Brendana Colea, jenž jej o setinu porazil. Protest však vyřazení Australana zrušil a tím pádem se americký favorit v semifinále neobjeví. Nejrychlejší byl v prvním kole Taylorův krajan Kerron Clement (48.39).

Výsledky z 1. dne, sobota

Fotogalerie 1. den, večer (E. Erben)

Michal Procházka, Adam Pražák, ČTK

Fotogalerie

« Předchozí stránka
1 2