přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. února 2010, 14:42

Tituly obhajují Korešová a Nejedlý

Hvězdné obsazení v Barboře Špotákové bude mít část pětiboje při mistrovství ČR v pražské Stromovce. O tituly se vedle dospělých vícebojařů střetnou o víkendu 12.-14. února i juniorské, dorostenecké a žákovské kategorie.

Pro Janu Korešovou by úspěšná sobotní obhajoba znamenal již třetí titul v řadě a celkově čtvrté vítězství. Rekordmanku šampionátu z předloňska (4321 bodů) však nečeká lehká soutěž. „Necítím se úplně v pohodě, vůbec se mi zatím nevedlo ve výšce, ale zapracovaly jsem na tom, abych se nebála odrazit. Na mistrovství republiky jsou výkony lepší, tak věřím, že to tak půjde i v dalších disciplínách,“ uvedla svěřenkyně Martiny Blažkové. „Na titul bude podle mě potřeba kolem 4150 bodů,“ myslí si Korešová, jež má hlavní soupeřku v tréninkové partnerce, ač po nemoci, Elišce Klučinové. Přes čtyři tisíce bodů však dokáže nasbírat i Kateřina Konvalinková, která loni Klučinovou předčila v souboji o stříbro o 10 bodů.

HMCR_2010_viceboj_plakat_velky.jpg
(po kliknutí lze zvětšit)

Lákadlem pro publikum i motivací pro soupeřky rozhodně bude částečný start Barbory Špotáková. Oštěpařská šampionka a rekordmanka, která se víceboji dříve věnovala, nicméně neslibuje celý pětiboj. „Bára absolvuje jen první tři disciplíny. V monotónnosti tréninku, který pociťují vrhači v zimě, si potřebuje zvednout závodní adrenalin,“ prohlásil její trenér Rudolf Černý.

„Samozřejmě důležitější budou jiné závody, takže v případě nějakých zdravotních problémů skončíme. Určitě ale aspoň ‚hecne‘ soupeřky v kouli a kolegialita mezi vícebojařkami funguje, takže může i na místě poradit,“ myslí si kouč o své svěřenkyni, která bude ve třetím dílu soutěže určitě favoritkou, když dokáže náčiní poslat za 14 metrů. Na překážkách bude mít cíl pod 9 vteřin, ve výšce zvládla v úterý 170 cm.

Původně ohlášený start evropského rekordmana v sedmiboji Romana Šebrleho se pro svalové zranění nekoná. V posledních letech jsme však byli na šampionátu vždy svědky zajímavých soubojů i osobních rekordů nastupující generace. Z loňských medailistů budeme postrádat stříbrného Františka Staňka, jenž má obdobné potíže jako Šebrle. Ani obhájce titulu Adam Nejedlý není fit. „Před druhým den mezistátka jsem chytil virózu. Kdyby to nebyla týmová soutěž, určitě bych nepokračoval. Týden jsem pak bral antibiotika, poprvé trénovat jsem byl teprve včera,“ uvedl dnes Nejedlý, který hodlá zkusit začátek soutěže a pak s ohledem na zdraví zváží své pokračování.

Adeptem na medaili, ne-li na zisk titulu bude předloňský šampion a loni bronzový David Sazima, Tomu se při mezistátním utkání v Nizozemsku dařilo z našich sedmibojařů nejlépe, když si posunul osobní rekord na 5620. O cenné kovy se zcela jistě popere i zbylé duo reprezentantů na MU, Pavel Baar a Jaroslav Hedvičák, jenž loni reprezentoval na ME juniorů. Nejedlý, Baar i Hedvičák předvedli v Apeldoornu velmi podobné výkony mezi 5400 a 5500 body, a tak se máme na co těšit. Všichni čeští sedmibojaři budou moci ve Stromovce v sobotu a neděli poměřit síly také se zahraničními hosty, konkrétně se Slovákem Andrejem Bicianem, Alžířanem Larbim Bourradou, Srbem Mihailem Dudašem a Rakušanem Rolandem Schwarzlem.

Z mládežnických kategorií zmiňme favorita mezi dorostenci Václava Sedláka, sedmého z loňského MS do 17 let. V neděli se v rámci programu uskuteční také mistrovství mládežnických kategorií v chůzi.

Nejúspěšnější je v historii šampionátu Jana Klečková, která má na svém kontě půltucet titulů a k tomu dvě stříbra. Mezi muži má doma nejcennější sbírku Kamil Damašek, dvě zlaté i stříbrné, jeden bronz. Rekordy drží v sedmiboji Tomáš Dvořák (6211 bodů) a pětiboji Jana Korešová (4321 b). Korešová má také nejlepší bilanci z aktivně startujících, vedle třech zlatých má ve sbírce i jeden bronz.

Michal Procházka

Vytisknout