Tituly obhájili muži AK Kroměříž a ženy USK Praha

sobota 4. září 2010
Ve Vyškově dnes bojovala nejlepší česká družstva o republikové tituly. Ženy USK Praha si odvezly již dvacátý titul, ze souboje mezi Duklou Praha a AK Kroměříž vyšel vítězně moravský klub.

Mistrovství republiky družstev bylo skvěle zorganizované, Vyškov polepený billboardy a plakáty šampionátu. Zaplněná divácká tribuna, doprovodný program v podobě Atletiky pro děti, autogramiáda slavných atletů, to všechno bylo dnes ve Vyškově k vidění. Organizátoři pro přípravu šampionátu udělali maximum. Jedinou kaňkou na kráse, kterou ovšem nikdo ovlivnit nemohl, bylo v začátku programu počasí. Déšť provázel atlety polovinu sobotního odpoledne, pak se vyčasilo a sluníčko odměnilo vytrvalé diváky.

V ženské části soutěže se nejlépe dařilo USK Praha. Do své sbírky si připsaly již dvacáté prvenství v historii. „Jsme spokojené. Těší nás, že jsme dokázaly získat titul již po dvacáté,“ říká vedoucí družstva USK Jana Moberly. „Mnozí nás favorizovali a předpokládali, že zvítězíme, holky však již byly unavené po celé sezoně, a tak to nebylo úplně jednoznačné. Na druhou stranu, mohly jsme si díky průběžnému bodovému součtu dovolit nejít  závěrečnou štafetu,“ zhodnotila Moberly, jejíž družstvo nakonec získalo o deset bodů více než Olymp Praha. Na třetím místě skončil AK Olymp Brno se 120ti body.

Mezi muži se očekával souboj mezi Duklou Praha a AK Kroměříž. Z vítězství se nakonec radoval moravský klub, který získal konečných 205 bodů, před druhou Duklou se 182 body. Třetí skončili muži z Univerzity Brno.  „Letos jsme vyhráli potřetí. Tohoto vítězství si ceníme. Chtěli jsme uspět, protože příští rok se mění systém soutěže a nevíme, jak vše bude,“ říká vedoucí družstva AK Kroměříž Ota Šedý. „Vloni to bylo velké drama až do konce, letos bylo rozhodnuto po deseti disciplínách, kdy jsme prohrávali pouze o bod a bylo nám jasné, že to dotáhneme do vítězného konce,“ doplňuje Šedý.

Jak bývá u soutěží družstev pravidlem, nastoupili někteří atleti v honbě za body do několika disciplín najednou a některá známá jména jsme tak mohli vidět i v sektorech, kde je nevídáme příliš často. Například tyčkařka Jiřina Ptáčníková šla kromě tyčky i dálku,  výškař Jaroslav Bába bodoval prvenstvím ve své disciplíně, ale i třetím místem výkonem 14.99 v trojskoku, Jakub Holuša okusil 1500 i 3000 metrů. „Tři kilometry pro mě byly už hodně dlouhé. Přeci jen je konec sezony a nemám naběháno. Ale nebylo zbytí, snažil jsem se pro Duklu prodat všechno, co ve mně ještě zbylo. Dukla má sice lidi, kteří jsou schopni jezdit na velké závody, ale nemají tolik vyrovnaných jedinců jako Kroměříž, což je pro mistrovství družstev ideální,“ zhodnotil Holuša.

V závěru sezony a s ohledem na počasí bylo jasné, že ve Vyškově půjde spíše o sbírání bodů než překonávání rekordů. Bonusem byl pro diváky start světového rekordmana v desetiboji Romana Šebrleho, který mimo soutěž házel diskem a vrhal koulí.

Jasným vítězem běhu na 110 metrů překážek byl český rekordman Petr Svoboda, který se dostal do cíle v čase 13.57. „Start jsem lehce vypustil, ale na první překážce jsem už pořádně zabral. S časem jsem vzhledem k počasí spokojen. V posledních závodech předvádím stabilní výkony, což mě těší. Ale pochopitelně mě stále mrzí, že to v Barceloně nevyšlo.“

V tyčkařském sektoru žen vévodila Jiřina Ptáčníková, která zvítězila výkon 4.35. „Je tu menší stadionek, lidé jsou blíž, takovou atmosféru mám moc ráda. Dneska jsem si závod užívala,“ ocenila vyškovskou diváckou kulisu přítelkyně Petra Svobody. „Již jsem absolvovala šest pokusů v dálce, docela jsem se unavila, takže jsem si radši dávala i nižší základ v tyči. Jistota je jistota.“

Rekord stadionu padl v běhu na 800 metrů v mužské kategorii. Jimmy Adar, závodící za AK Kroměříž, doběhl v čase 1:46,88. Slušným časem 2:05,41 se s ohledem na počasí blýskla i Lenka Masná na stejné trati v ženské kategorii.

Vyrovnaný závod viděli diváci na stovce mužů. Z trojice Vojtík, Maslák, Žilka si nakonec nejvíce bodů pro své družstvo vysloužil za prvenství v čase 10.77 Jiří Vojtík z Olympu Praha. Stejnou trať v ženské kategorii ovládla Kateřina Čechová v čase 11.79. Těsné vítězství si připsala Jitka Bartoničková v běhu na 400 metrů před Denisou Rosolovou, obě závodící za USK Praha. Těsně pod osmdesátimetrovou hranici poslal své náčiní oštěpař Vítězslav Veselý. Hodem dlouhým 79,81 metrů si připsal plný počet bodů pro Duklu Praha, druhý skončil jeho kolega z tréninkové skupiny Jana Železného Jakub Vadlejch s hodem jen o pár decimetrů kratším.  Disk žen ovládla podle očekávání Věra Cechlová hodem dlouhým 59.72 metru.

Výkony dalších závodníků a celkové bodové součty jednotlivých družstev naleznete ve výsledcích.

Baráž o extraligu
Prolínací soutěž se uskutečnila také v sobotu v Olomouci. Jednoznačným vítězstvím se do nejvyššího patra extraligy vrátili atleti TEPO Kladno, prvenstvím příslušnost bezpečně udržely také českolipské atletky. Záchranářské práce se vydařili také mužům z plzeňské Škodovky, naopak totéž se nepovedlo jejich ženským kolegyním. Dva další nováčci se tak v příštím roce objeví v atletkách ze Zlína Nového Města nad Metují. Poslední, třetí postupové místo udrželi vítkovičtí muži.