přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Tituly nejlepším družstvům se rozdělí už v neděli

Již tuto neděli se na čerstvě zrekonstruovaném stadionu SKP Hvězda Pardubice sejde elita české klubové atletiky, aby se střetla v boji o tituly na mistrovství České republiky družstev mužů a žen.

 

 

         
 
Účast na vrcholném domácím závodě družstev si v extraligové základní části vybojovalo šest nejlepších celků v obou kategoriích. Jejich umístění byla přepočítána do bodových ohodnocení podle jednoduchého klíče: vítězi základní části připadlo 6 bodů, druhému v pořadí 5, třetímu 4 atd. Identicky budou bodována umístění v pardubickém finále. Mistry republiky určí teprve součet bodů základní části a finále. V případě rovných součtů rozhodne o konečném pořadílepší umístění družstva ve finále.

Mezi muži si nejlepší pozici pro finále vybojovala Dukla Praha. Dosavadní hegemon soutěže, který z 48 možností dokázal vytěžit 46 titulů. V neděli se však favorit vinou zranění bude muset obejítbez takových hvězd, jako jsou Roman Šebrle, Jan Železný, Tomáš Dvořák, Svatoslav Ton, Tomáš Janků, Adam Ptáček či Miroslav Guzdek. Dukla má ovšem vesvém kádru stále sdostatek těch, na nichž může stavět. Z olympioniků budou její barvy hájit Jiří Mužík a Štěpán Tesařík na hladké čtvrtce, Štěpán Janáček ve skoku o tyči, Petr Stehlík v koulařském sektoru a Michal Šneberger na střední tratích. Z těch, kteří i přes absenci na OH v Aténách patří k absolutní domácí špičce, jmenujme alespoň duo kladivářů Lukáš Melich a Pavel Sedláček či Stanislava Sajdoka, závodníka na 110 m překážek.

Vyzyvateli Dukly v boji o titul jsou především atleti z SSK Vítkovice. Družstvo, v jehož řadách působí i bronzový výškař z OH Jaroslav Bába, skončilo v základní části jen těsně druhé a jistě pomýšlí na historický zápis mezi zatím velmi úzké společenství mistrovských družstev. Z dalších pozic budou útočit Tepo Kladno, Slavia Praha, USK Praha (olympionici Žalský – vrh koulí, Holuša – chůze) a Univerzita Brno.

Vítězem základní části extraligy žen se stalo družstvo USK Praha. Ve finále bude pro potíže s kolenem postrádat olympijskou tyčkařku Kateřinu Baďurovou. S ostatními oporami univerzitní klub ovšem počítat může. V Pardubicích by se tedy v barvách USK měly představit jak olympioničky Šárka Kašpárková (trojskok) a Lucie Martincová (100 m překážek), tak ostatní hvězdy domácí atletické scény: např. sprinterkyHana Benešová, Štěpánka Klapáčová, Tereza Košková a Zuzana Bergrová nebo mílařka Andrea Šuldesová.

Konkurovat jim budou zejména atletky Junioru Brno, se slovenskou reprezentantkou a semifinalistkou olympijské osmistovky Lucií Klocovou v sestavě, a závodnice Olympu Praha. Ty budou ochuzeny o podporu Nikoly Brejchové, jíž po olympiádě trápí bolesti zad, i Věry Cechlové-Pospíšilové, která bude v termínu mistrovství závodit v zahraničí. Naopak nastoupí Jarmila Klimešová (oštěp), Lucie Vrbenská (kladivo) či Iva Straková (výška). Šestici finalistek doplňují atletky SSK Vítkovice (dálkařka Ščerbová, výškařka Dubnová), Sparty Praha (diskařka Racková) a Sokola Kolín.   

Pětihodinový finálový závod propukne na Městském atletickém stadionu v Pardubicích v neděli 5. září ve 12 hodin.

Více informací o MČR družstev v sekci ZAOSTŘENO NA...
 

Adam Pražák

Vytisknout