přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Tisk velebí fantoma jménem Bolt

Přízrak z jiné planety - takové označení si vysloužil od většiny novin jamajský sprinter Usain Bolt po svém famózním rekordním běhu na 100 metrů na mistrovství světa v Berlíně.

"Byl to ještě běh?" ptá se německý Tagesspiegel. "Ten čas, který ke zdolání stovky potřeboval, což je v téhle souvislosti nepatřičný výraz, hovoří spíš o tom, že Bolt musel objevit nějakou novou formu pohybu," napsal list. 

"Jednačtyřiceti kroky do jiné dimenze," oslavuje Boltův triumf Süddeutsche Zeitung podobně jako další německý deník. "Pro Usaina Bolta to bylo 41 kroků, pro světový sprint to byl kvantový skok," vypůjčil si Hamburger Abendblatt pojem z fyziky. 

Frankfurter Rundschau píše o návštěvě z Utopie, která trvala 9,58 sekundy. "Bývaly časy, kdy se napjatě čekalo, kdo se stane nejrychlejším mužem světa. Od loňských superběhů bývalého dvoustovkaře Bolta v Pekingu zůstává už pouze jedna otázka - jak?" uvedl list. 

"Vytvořil rekord rekordů. Dotkl se hranice lidských možností," napsal dnes španělský list El País o jeho času 9,58 sekundy, kterým zlepšil své dosavadní maximum o nevídaných jedenáct setin. 

"Je to rekord pro 22. století. Vyvinul rychlost až 45 km/h," uvedl obdivně deník Marca. Další španělský list As označil rekord za galaktický a Boltův výkon za nadpřirozený. "Odstartoval jako letadlo a přeletěl Berlín," napsal deník El Periódico. 

Noviny oceňují také Boltovu show, které své starty doprovází. "Nejrychlejší komik světa," napsal deník Abendzeitung. "Zázrak! Šílenost!" komentoval nedělní večer Bild, který dal Boltovi přízvisko Rakeťák. 

The Sun připomněl, že rekordní zápis se zrodil v dějišti jiného legendárního výkonu. "Na stadionu, kde Jesse Owens získal v roce 1936 čtyři zlaté olympijské medaile, Bolt nejen přepsal historii sprintu, ale úplně ji rozcupoval," uvedl britský list. 

"Superman Bolt běhá vlastní ligu," konstatuje Daily Mail. Podle The Times přinesl nedělní závod konečně odpověď na jednu otázku. "Je stále elektrizující a je od člověka jakoby z jiné planety. Teď už víme, jak rychle dokáže člověk běžet," napsal deník. 

"Než zaklekl do bloků, ukázal Usain Bolt k nebi, jako by chtěl ukázat, že je zase jednou čas si zalétat. A showman z Jamajky drží slovo," uvedl De Telegraaf. 

Podle dalšího nizozemského listu nelze Boltovy výkony v královské disciplíně s ničím srovnávat. "O avizovaném souboji titánů s Tysonem Gayem nemůže být řeč," poukázal na drtivou porážku obhájce titulu o 13 setin sekundy. 

Američané teprve podruhé za posledních dvanáct nemají mistra světa na stovce, ale místo nářků obdivují Bolta. "Fanoušci stáli v úžasu, s vyvalenýma očima, a říkali si: Byli jsme při tom," napsaly New York Times. "Všichni, kdo byli zvědaví, jak rychle mohl Bolt běžet v Pekingu, kdyby závod nevypustil, to už vědí," připomněl deník loňský rekordní běh za 9,69, v kterém se Jamajčan nevydal ze všech sil.

ČTK