přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Thörnblad, další skokanský poutník Moravou

Do startovní listiny letošního Moravského výškařského tour přibylo zvučné jméno Linuse Thörnblada.

Dvaadvacetiletý rtuťovitý Švéd není ve světové špičce žádným nováčkem a především v hale má už na svém kontě řadu úspěchů, včetně bronzu z HMS 2006 a stříbra z loňského evropského šampionátu „pod střechou“ v Birminghamu. Na letním MS v japonské Ósace suverénně prošel kvalifikací, finále se mu však nevydařilo a skončil patnáctý. Na závěr sezony si spravil chuť, když byl třetí na Světovém atletickém finále ve Stuttgartu a vyhrál mítinky v Jokohamě a Šanghaji.
V kariéře se vzrůstem nikterak vysoký (měří 180 cm, ještě o centimetr méně než jeho kolega z reprezentace Stefan Holm)  Thörnblad už devětkrát přenesl přes 232 cm, nejvýše pak vloni v únoru, kdy na mítinku v Göteborgu zdolal 238 cm. Pod otevřeným nebem je jeho osobní maximum o čtyři centimetry horší. 
Na tour ho čekají kvalitní soupeři, včetně hvězdného domácího trojlístku Tomáš Janků, Jaroslav Bába a Svatoslav Ton. Výkonností 230 cm a výše se mohou pochlubit také Alexej Dmitrik (234), Adam Shunk (230) a halový vicemistr světa Andrej Těrešin (236), který se však zúčastní pouze mítinku v Třinci.

Ženská soupiska seriálu byla posílena o Kanaďanku Nicole Forresterovou, jejíž osobní maximum činí 197 cm a vloni vybojovala druhé místo na Panamerických hrách v Brazílii.
 Hlavní hvězdou však zůstává jedna z nejlepších atletek současnosti Blanka Vlašićová z Chorvatska, která v Hustopečích zahájí další tažení za světovým maximem Stefky Kostadinové, jež jí vloni uniklo o dva centimetry. Ještě dříve je však na „forhontě“ její osobní halové maximum 205 cm a také ještě o tři centimetry lepší světový rekord Kajsy Bergqvistové z mítinku v Arnstadtu 2006.
Vlašićovou uvidí diváci pouze v Hustopečích, a tak nemá šanci na celkový triumf v dvojdílném seriálu Moravské výškařské tour, který je ohodnocen 1000 USD. K odměně má papírově nejblíže Ukrajinka Viktoria Sťopinová (OR 202), své kvality jistě prokáže i český trojlístek vynikajících výškařek. Barboru Lalákovou, Romanu Dubnovou a Ivu Strakovou požene vedle podpory tradičně výborného publika i vidina splněného limitu na březnové HMS ve Valencii. Limit je stanoven na 192 cm a startovat na šampionátu mohou pouze dvě závodnice s lepším absolutním výkonem.

Obdobná situace je i v mužské kategorii, kde ani pokoření nominační hranice 230 cm neznamená žádnou jistotu účasti na HMS. Bude to tedy na Moravě nad laťkou pořádná bitva, kterou by bylo škoda nechat si ujít. Záznam z obou mítinků tour (Hustopeče 19.1. a Třinec 21.1.) bude vysílat sportovní kanál České televize ČT4 SPORT.     

Adam Pražák

Vytisknout