přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. července 2011, 18:31

Těším se na české fanoušky

Oštěpař Jakub Vadlejch je jedním z několika českých želízek v ohni pro evropský šampionát do 23 let v Ostravě. Přečtěte si krátký rozhovor.

S jakou formou jste přijel do Ostravy a na jaký výkon myslíte?
Jsem zcela zdravý a nestojí mi nic v cestě, takže doufám, že hodím daleko. Oštěp je nevyzpytatelná disciplína, ale věřím, že se mi podaří hodit přes 80 metrů. I na 85 metrů pomýšlím. Proč si nevěřit takhle vysoko, na domácí půdě…

Těšíte se, že se představíte českým divákům při evropském šampionátu?
Je to pro mě prestižní záležitost.  Těším se na české publikum, které mi bude fandit. A zároveň chci podpořit kamarády z českého týmu. Pokud vše dobře půjde, budu závodit ve čtvrtek a v sobotu. V neděli budu sedět na tribuně a držet palce. Věřím, že tady dokážu předvést, co ve mně je.

Jaký je tedy váš cíl pro Ostravu?
Být co nejvýš, nejlépe vyhrát. Ale to je příliš neskromné. Každopádně chci předvést hod přes osmdesát metrů a na této hranici už se bude rozhodovat o medailích. Prostě hodit co nejdál a pak děj se vůle boží…

Již rok jste členem tréninkové skupiny Jana Železného. Jste spokojen?
Jan Železný je pro mě jedna z největších osobností českého sportu. Pamatuji si, že jsem jako malý kluk vstával ve tři ráno, když závodil na mistrovství světa v Edmontonu. Koukal jsem na ty hody a byl jsem unešený. Byl to pro mě naprostý bůh…

Takže jste asi rád, že se můžete připravovat pod jeho vedením…
Když se mi naskytla příležitost s ním spolupracovat, tak jsem po ní šáhnul všemi deseti. Obdivuji ho a jako trenér mi velmi vyhovuje.

Co vám doporučil před odjezdem do Ostravy?
Předává mi spoustu zkušeností. Jak on se sám cítil na tomhle stadionu a snaží se ze mě sejmout balvan odpovědnosti, abych se nestresoval a nebyl svázaný. Hodně mi pomáhá se připravit na závod i psychicky.

Jak byste zhodnotil ten první rok u nového trenéra?
Přechod je vždy složitější. Hledá se technika, která mně osobně nejvíce sedí. Vždycky jsem měl hodně velký rozptyl mezi jednotlivými hody. A nyní to začíná být právě naopak, hody se začínají stabilizovat. Letos jsem poprvé v životě hodil dvakrát přes osmdesát metrů v jednom závodě. Myslím, že mám našlápnuto správnou cestou i směrem k budoucnu.

Karolína Farská, Michal Procházka

Vytisknout