Tesařík v osobním rekordu dosáhl limitu na MS

neděle 10. srpna 2003
Dnes večer se skončily boje českých atletů o limity pro mistrovství světa v Paříži.
SZOMBATHELY
Překážkář Štěpán Tesařík se na mítinku v maďarském Szombathely vzepjal k životnímu výkonu a novým osobním rekordem na 400 m překážek 49,09 v posledním možném termínu splnil limit pro účast na mistrovství světa v Paříži. Šestý muž loňského ME v Mnichově tak za dva týdny do Paříže doprovodí svého oddílového kolegu a tréninkového partnera Jiřího Mužíka. Tesařík dnešním vítězstvím zároveň vrátil porážku americkému soupeři Fredu Sharpemu, který českého závodníka zdolal v pátek v Budapešti.

Roman Oravec na 800 m za limitem pro světový šampionát zaostal vteřinu a jednu setinu. Pětadvacetiletý běžec v Szombathely obsadil čtvrté místo časem 1:48,01. Další vítězství v mezinárodním závodě této sezony si připsal výškař Jan Janků. Jablonecký borec po překonání laťky ve výšce 220 cm prvním pokusem poprvé zaváhal na 225 cm. Poté si nechal nastavit rovných 230, tedy hodnotu A-limitu pro mistrovství světa. Zbývající dva pokusy českého reprezentanta však byly neúspěšné.

BERLÍN - Golden League
Nominační kritérium 4:07,15 na 1500 m žen bohužel nevyšel Andree Šuldesové. Jako jediná česká zástupkyně na dnešním mítinku Golden League v Berlíně podobně jako v pátečním závodě při Super Grand Prix v Londýně udávala tempo velké skupině závodnic. Daleko v popředí však v sólo závodě běžela turecká suverénka Süreyya Ayhanová. Pole závodnic s Andreou Šuldesovou nasadilo pomalejší tempo, a tak i druhá v konečném pořadí, Ruska Lišinskaja, B-limitu pro mistrovství světa nedosáhla. Andrea Šuldesová obsadila desátou pozici výkonem 4:11,81.

SAN SEBASTIAN - mítink EAA
Ve výškařském sektoru žen na mítinku EAA v San Sebastianu se představily dvě české zástupkyně. Iva Straková s jistotou účasti na mistrovství světa skončila průměrným výkonem 181 cm na šestém místě. Zuzana Hlavoňová bojovala srdnatě, ale potřebná výška 195 cm byla nad její síly. Česká rekordmanka druhým pokusem překonala 189 cm a obasdila čtvrtou pozici. Svou formu před světovým šampionátem přijel do Španělska otestovat také diskař Libor Malina. Nejlepší z jeho tří platných pokusů (62,22 m) stačil na čtvrtou pozici.

MEILEN
Švýcarský Meilen byl posledním pokusem o limit na mistrovství světa pro Martina Kyselu. Tyčkař pražského USK sice suverénně zvítězil, ale výkon 546 cm ke splnění pařížského snu nestačil. Prvenství v Meilenu zaznamenali i další čeští atleti. Martina Darmovzalová dominovala v trojskoku výkonem 12,80 m. Dvojnásobného úspěchu však nedosáhla, když v soutěži dálkařek skončila šestá za 544 cm. Hladkou čtvrtku nejrychleji zvládl Filip Klvaňa (48,21), závod na 100 m překážek se časem 13,82 stal kořistí Petry Seidlové. V rozběhu byla Seidlová ještě o 4 setiny rychlejší. Vyhrál také trojskokan Petr Hnízdil, když nejdál dolétl na 15,67 m.