přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. května 2004, 11:15

Tesáček chce na Běchovicích změřit síly s nejlepšími

Slavný závod Běchovice–Praha, který letos napíše už svůj 108. ročník, odstartuje v neděli 26. září tradičně od patníku č. 13 v Běchovicích.

Stejný symbol zdobí ve dnech 17.–22. května Progress Partners Maratonské EXPO v Praze na Můstku, kde se zájemci mohou o populárním závodě dozvědět podrobné informace a také se na běchovický silniční běh přihlásit. Odborný výklad podá někdejší reprezentant a halový mistr Evropy 1984 na 3000 metrů Lubomír Tesáček.          

Nejstaršího nepřerušeného silničního závodu na starém kontinentu se sám Tesáček zúčastnil osmkrát a v pěti případech vybojoval prvenství. Na trati z Běchovic do Prahy kraloval v letech 1982–1986, tedy pětkrát v řadě za sebou, takový počin se žádnému jinému běžci ve více než stoleté historii závodu nepodařil. „Běchovice považuji za běžecký Wimbledon. V Čechách žádný jiný závod nemá takovou atmosféru,“ vyznal Tesáček poctu závodu, v němž se kromě pěti vítězství dvakrát radoval ze stříbrné pozice. Na začátku devadesátých let podlehl současné domácí jedničce mezi vytrvalci Róbertu Štefkovi. „Róbert je o jedenáct let mladší, tehdy se začínal v atletice prosazovat, a já pomalu končil kariéru,“ vzpomněl Tesáček a dodal: „Štefkovi docela závidím, že v Čechách nemá konkurenci. V mé době tady působili skvělí vytrvalci, jako byli Zwiefelhofer, Uvizl, Vrábel, Moravčík nebo Hoffman.“ Pouze při svém debutu v roce 1981 Tesáček nestanul na stupních vítězů, když skončil šestý.

Lubomír Tesáček se rozhodl o comeback na běchovické trati. V rámci 108. ročníku se chystá dokonce startovat v mistrovské kategorii. „Zatím se necítím být veteránem, chci ještě potrápit ty mladší. Věřím v čas okolo 31 minut,“ prozradil. Trať závodu mu vždycky vyhovovala, Tesáček si libuje v kopcovitém terénu, který přichází těsně před koncem. „V závěru trati se běží do kopce, a to mám rád,“ potvrdila sedmačtyřicetiletá legenda s osobním rekordem v maratonu 2:13:14.    

108. ročník závodu Běchovice–Praha čtvrtou zářijovou neděli zahájí závody dorostenců a dorostenek, které jsou na pořadu od 9.00 hodin, ženy a juniorky odstartují v 11.30 a přesně v poledne vyběhnou na trať muži a junioři. Přihlašovat se závodníci mohou přímo ve zmíněném Maratonském EXPU, nebo na internetových stránkách www.championchip.cz. Uzávěrka přihlášek je 20. září 2004.     

Tomáš Klement

Vytisknout