přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Tero Pitkämäki porazil Šebrleho

Čtyřiadvacetiletý finský oštěpař se stal evropským atletem pro rok 2007. Roman Šebrle obsadil v anketě EAA druhé místo.

                                         Foto: EAA

Mistr světa v hodu oštěpem pro rok 2007 byl zvolen nejlepším atletem starého kontinentu a doplnil tak chorvatskou výškařku Blanku Vlašičovou. Pitkämäki se stal prvním Finem, který toto ocenění získal. Letos vyhrál 14 z 16 závodů, na kterých startoval. Jeho triumf zahrnuje výhru ze Světového atletického finále a čtyři prvenství z letošní Zlaté ligy. Bohužel právě během mítinku Zlaté ligy v pátek třináctého července 2007 v Římě zasáhl oštěp z jeho ruky francouzského dálkaře Salima Sdiriho.

Největším životním úspěchem dosavadní kariéry ale pro finského oštěpaře bylo jistě letošní zlato z mistrovství světa. "Získat v Ósace zlato byl můj sen. Naše reprezentace až do oštěpu mužů nezískala medaili, byl jsem jejich poslední šance," vzpomíná na světový šampionát oštěpař. "Byl jsem nervózní, protože v kvalifikaci jsem nepředvedl svůj standardní výkon. Ale nakonec to vyšlo dobře. Jsem o to radši, že před dvěma lety v Helsinkách jsem si na domácí půdě prožil černý den." Prioritou jsou nyní pro Pitkämäkiho samozřejmě olympijské hry 2008 v Pekingu. Na těch se před čtyřmi lety umístil na osmém místě jako nejmladší z finalistů mužského oštěpu. Zvítězil jeho velký soupeř Andreas Thorkildsen. V Číně to bude již souboj olympijského vítěze s mistrem světa.

Pitkämäki se loni v anketě Waterford Crystal nedostal do první desítky, obsadil jedenácté místo. Naopak vítěz z roku 2006, portugalský sprinter Francis Obikwelu, je pro letošek až desátý. Roman Šebrle skončil na druhém místě, když letos přidal ke své sbírce úspěchů kýžený titul mistra světa v desetiboji.


Pitkämäkiho oficiální stránky

Kompletní pořadí naleznete ke stažení zde.

Pořadí TOP 10:
1. Tero Pitkämäki (Fin.)
2. Roman Šebrle (ČR)
3. Gerd Kanter (Est.)
4. Nelson Evora (Por.)
5. Ivan Tichon (Běl.)
6. Virgilijus Alekna (Lit.)
7. Andrew Howe (It.)
8. Jurij Borzakovskij (Rus.)
9. Viktor Roethlin (Švýc.)
10. Francis Obikwelu (Por.)

David Klempíř

Vytisknout