přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. září 2010, 18:20

Téma týdne: Ze statistik vícebojařské challenge

Před dvanácti lety dostali vícebojaři poprvé šanci soutěžit také v průběhu celé sezony. Jejich World Combined Event Chalenge začala v roce 1998 a letos tak píše již svůj třináctý ročník.

V Tématu týdne nabízíme podrobný exkurz do statistik každoroční vícebojařské soutěže.

Po tomto víkendu, kdy se koná poslední specializovaný mítink v Talance, bude prakticky rozhodnuto o pořadí na čelných pozicích. Sice ještě následují tři vrcholné podniky zařazené do challenge, konkrétně otevřené mistrovství Oceánie o příštím víkendu, říjnové Hry Britského společenství a listopadové Asijské hry. Že by se dal odtud očekávat nějaký průvan v pořadí, když na Hrách Commonwealthu nebude Britka Ennisová, to rozhodně ne.

Jak se závodí?
Nejprve však k jejímu principu, který je podobně jako nově vzniklá kladivářská challenge, založen čistě na výkonnosti. Vítězí jednoduše atlet, který nasbírá na třech mítincích zařazených do seriálu nejvíce klasických vícebojařských bodů, nebo, chcete-li, dosáhne nejlepší průměr. Počet startů není shora omezen, přirozeným sítem je pochopitelně časová i fyzická zvládnutelnost desetibojů a sedmibojů i samotný počet závodů v challenge.


Nejvýraznější postava historie challenge Roman Šebrle zvítězil čtyřikrát, naposledy v roce 2007, kdy také získal titul mistra světa - foto z Ósaky: www.graf.cz

Senzační vítězné bilance Šebrleho a Klüftové
Desetiboj je historicky skvostnou českou disciplínou nejen na olympijských hrách, mistrovstvích světa i Evropy. Skvělou bilanci vytvořili v challenge od jejího založení roku 1998 Tomáš Dvořák a Roman Šebrle.

Více v rubrice Téma týdne (levá lišta webu ČAS).

Michal Procházka

Vytisknout