přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. srpna 2010, 16:41

Téma týdne: Vrchařský číselníček

V sobotu se 7. srpna se na tradiční trati Janské Lázně – Černá hora uskuteční 18. ročník republikového šampionátu v běhu do vrchu. Co lze vyčíst ze statistik předchozích ročníků, jak je připravil Jiří Hetfleiš? Tomu se věnuje aktuální Téma týdne.

Vrchařské MČR se koná každoročně od roku 1993 a jen ve třech případech se o tituly bojovalo jinde než mezi Janskými Lázněmi a Černou horou.  Dvakrát byla mistrovská trať vytyčena mezi Ostravicí a Lysou horou, jednou museli vrchaři pro republikové vavříny šplhat z Dolní Moravy na Kralický Sněžník.

Nejúspěšnější závodnicí historie  šampionátu je Irena Šádková, která získala celkem 10 medailí, z čehož čtyři byly zlaté. V počtu titulů se jí rovná ikona a propagátorka běhů do vrchu Anna Pichrtová, která se však domácího šampionátu účastní jen zřídka. Mezi muži je králem Jan Havlíček, který mistrovství vyhrál taktéž čtyřikrát a ve třech případech si na krk pověsil medaili z jiného kovu než zlatou.

Obhájce loňského titulu je mezi přehlášenými i tentokráte, čekají ho však silní konkurenti včetně Jana Kreisingera a Petra Pechka, kteří Havlíčka vloni na stupně vítězů doprovodili. Spolu s Kreisingerem by pak měli přijet i jeho kolegové z AK Kroměříž Martin Frei, Tomáš Blaha či Jakub Bajza, který má už na kontě tři tituly z juniorské kategorie a letos se poprvé poměří s muži. Přihlásila se i běhající legenda domácí vytrvalecké scény, Róbert Štefko, který ale zatím vidí svůj start na 50%. „Uvidím jednak podle počasí, protože horko mi nesedí a u vrchů obzvlášť, pak mám také nějaké rodinné povinnosti,“ vysvětlil letos 42letý matador, který sice stále závodí, ale přeci jen více se věnuje trenérské práci. A mezi jeho svěřence patří i již zmiňovaný Kreisinger, který bude patřit mezi favority, byť se na vrchy nespecializuje. „Závod mu neuškodí, hodí se nám do přípravy a on to chce běžet, tak proč ne? Počítám, že bude na předních pozicích, ale u vrchů vždy hodně záleží, jak to komu v daný den sedne,“ prohlásil Štefko.

Mezi ženami obhájkyně zlaté medaile z loňska, Irena Šádková, mezi přihlášenými do mistrovského závodu nefiguruje, což ale neznamená, že by startovní pole nebylo silné. Vedle tradičních vrchařek zde najdeme mj. i Martinu Bařinovou, známou spíše ze soutěží na oválu.

Podrobné statistiky v Tématu týdne

Adam Pražák

Vytisknout