přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

25. května 2011, 19:14

Téma týdne: Vícebojařský šampionát v číslech

Poslední květnový víkend včetně pátku patří šampionátu všestranných atletů na pražské Slavii. Připravili jsme pro vás tradiční historický exkurz po tomto mistrovství České republiky.

Začalo to před 42 lety
Jako u většiny ostatních šampionátů se první "bitvy všestrannosti" váží na vznik federace (ČSSR) a následné uzpůsobení svazové struktury – založení české části atletického svazu v roce 1969. Počet 42 uskutečněných mistrovství ČR platí pro dospělé, dorost i (starší) žactvo. Kategorie mladšího a staršího dorostu zaznamenala proměnu v roce 1990, kdy věkové ročníky 18 a 19 začaly závodit jako junioři, letos tedy mají dvacátýprvní ročník. Za dorost nyní chápeme atlety 16 a 17leté v daném roce. Před třemi lety se bojů o tituly dočkalo poprvé také mladší žactvo (12 a 13 let).

Nejčastěji v Praze
Místa konání se dříve odlišovala podle kategorií, poslední roky už jsme si zvykli na šampionát pořádaný pro všechny, tedy od nejmladších po dospělé. S výjimkou mladšího žactva, které začalo v roce 2008 ve Staré Boleslavi, platí pro všechny kategorie nejčastější místo konání Praha. Dospělí 20x, junioři 9x, dorost 16x a starší žactvo 10x.

Mezi muži a ženami byl šampionát pětkrát svěřen Ostravě, severomoravská metropole se také třikrát starala o dorost a šestkrát o žactvo. Pětkrát některé z mistrovství zajistili v Jablonci, čtyřikrát v Olomouci, Hradci Králové a Staré Boleslavi. Několik míst "má na svědomí" právě tři MČR pro různě staré vícebojaře: Olomouc, Opava, Ostrava, Plzeň, Sušice, Třinec. A následuje plejáda měst, která pořádala jeden ze šampionátů alespoň jednou (pozn. jen ta města, o kterých ještě nebyla řeč): Dvůr Králové nad Labem, Mladá Boleslav, Tábor, Bratislava, České Budějovice, Jihlava, Kroměříž, Prostějov, Vlašim, Vyškov, Zlín, Varnsdorf.

Celý článek v rubrice Téma týdne (levá lišta webu ČAS).

Michal Procházka

Vytisknout