Téma týdne: Vícebojařský šampionát v číslech

25. května 2011, 19:14

Poslední květnový víkend včetně pátku patří šampionátu všestranných atletů na pražské Slavii. Připravili jsme pro vás tradiční historický exkurz po tomto mistrovství České republiky.

Začalo to před 42 lety
Jako u většiny ostatních šampionátů se první "bitvy všestrannosti" váží na vznik federace (ČSSR) a následné uzpůsobení svazové struktury – založení české části atletického svazu v roce 1969. Počet 42 uskutečněných mistrovství ČR platí pro dospělé, dorost i (starší) žactvo. Kategorie mladšího a staršího dorostu zaznamenala proměnu v roce 1990, kdy věkové ročníky 18 a 19 začaly závodit jako junioři, letos tedy mají dvacátýprvní ročník. Za dorost nyní chápeme atlety 16 a 17leté v daném roce. Před třemi lety se bojů o tituly dočkalo poprvé také mladší žactvo (12 a 13 let).

Nejčastěji v Praze
Místa konání se dříve odlišovala podle kategorií, poslední roky už jsme si zvykli na šampionát pořádaný pro všechny, tedy od nejmladších po dospělé. S výjimkou mladšího žactva, které začalo v roce 2008 ve Staré Boleslavi, platí pro všechny kategorie nejčastější místo konání Praha. Dospělí 20x, junioři 9x, dorost 16x a starší žactvo 10x.

Mezi muži a ženami byl šampionát pětkrát svěřen Ostravě, severomoravská metropole se také třikrát starala o dorost a šestkrát o žactvo. Pětkrát některé z mistrovství zajistili v Jablonci, čtyřikrát v Olomouci, Hradci Králové a Staré Boleslavi. Několik míst "má na svědomí" právě tři MČR pro různě staré vícebojaře: Olomouc, Opava, Ostrava, Plzeň, Sušice, Třinec. A následuje plejáda měst, která pořádala jeden ze šampionátů alespoň jednou (pozn. jen ta města, o kterých ještě nebyla řeč): Dvůr Králové nad Labem, Mladá Boleslav, Tábor, Bratislava, České Budějovice, Jihlava, Kroměříž, Prostějov, Vlašim, Vyškov, Zlín, Varnsdorf.

Celý článek v rubrice Téma týdne (levá lišta webu ČAS).

Michal Procházka
Vytisknout

Krátce

01.12.2016 08:58 Mistrovství světa družstev v chůzi bude v roce 2018 hostit čínský Tchaj-cchang.

Archiv zpráv

Kalendář událostí