přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. června 2010, 16:33

Téma týdne: tým v atletice

Při soutěžích družstev se probouzí týmový duch, jemuž v souvislosti s ME v Budapešti věnujeme Téma týdne.

Slovo „tým“ ve významu „party, která táhne za jeden provaz“ zaslechneme v tomto týdnu častěji, než jsme v atletice běžně zvyklí. Víkend s mistrovstvím Evropy k úvaze na toto téma přímo vybízí. V pravidelné rubrice na atletika.cz se zdánlivě odkloníme ze zaběhlých kolejí tím, že „Téma týdne“ propojíme s odjezdem českých atletů do dějiště druhé nejvyšší ligy ME, Budapešti.

Silná tradice v Evropě a zejména v Česku
Atletika je sportem individuálním a velká část sportovců, kteří si ji vybrali za svou, na ní oceňují právě to, že soutěží sami za sebe. Jinak řečeno, když se jim „zadaří“, mají z toho největší radost oni sami, a naopak když něco pokazí, mohou spílat především sobě. Přesto se u mnohých v atletickém hnutí projevuje vůle prožívat úspěchy i nezdary společně.

V Československu a nyní České republice trvá tradice takovýchto soutěží na klubové úrovni nepřetržitě více než padesát let. Tedy déle, než se třeba utkávají národní reprezentace v (původním) Evropském poháru, na počátku pojmenovaném po autorovi myšlenky Bruno Zaulim. (O historii EP, nynějším ME družstev, čtěte více ve starším Tématu týdne zde.)

Více v rubrice Téma týdne (levá lišta webu ČAS). 

Michal Procházka

Vytisknout