přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

27. října 2010, 10:40

Téma týdne: termíny pro 2011

Pravidelná rubrika je tentokrát věnována atletickému kalendáři pro příští rok, jehož základní obrysy ukotvuje rodící se termínovka.

Přestože je k silvestru ještě daleko, atletický kalendář pro následující rok se už vykresluje v ostrých konturách. Stěžejní body mezinárodních závodů byly ukotveny na konventu EA v Bělehradě, finišuje i domácí termínovka, která by měla být definitivně posvěcena na prosincovém jednání Předsednictva ČAS. Jak jsou tedy načrtnuty milníky roku s označením 2011 a kam si je v kalendáři poznačit? O tom je Téma tohoto týdne.

V hale
Tak jako tradičně se i v následujícím roce budou atletické soutěže rozjíždět po Novém roce zvolna, aby koncem ledna a především v únoru nabraly až téměř zuřivý spád směřovaný k evropskému šampionátu v pařížské hale Bercy, který se uskuteční od 4. do 6. března, a bude vrcholem sezony „pod střechou“ nejen podle kalendáře, ale i z hlediska významu.

Co nás čeká v týdnech před HME? Dílčími vrcholy pro domácí atlety by měly být národní šampionáty, pro vícebojaře ještě předtím mezistátní pětiutkání se soupeři z  Nizozemska, Španělska, Velké Británie a Francie, na jejíž půdě klání v termínu 29. a 30. ledna proběhne. O národní tituly budou vícebojaři všech kategorií bojovat o dva týdny později v pražské hale Otakara Jandery, přičemž v neděli 13. 2. je doplní ještě chodecká mládež.

Také další dva republikové šampionáty se uskuteční ve Stromovce. Na rozdíl od let minulých je dříve na řadě „hlavní“ šampionát mužů a žen (19. a 20. 2.), s týdenním odstupem jej bude následovat halový gigant, neboli HMČR juniorů a dorostu. Na žactvo se dostane v termínu 5. a 6. 3., a to v hale v Jablonci nad Nisou.

Stejně jako letos se bohužel ani v následujícím únoru neuskuteční Mítink světových rekordmanů, který měl tak slibnou premiéru v roce 2009, a tak největším domácím mítinkem v hale zůstane Grand Prix Olymp, jež by se měla uskutečnit 5. února. Se získáváním zahraničních hostů to však nebude mít jednoduché, neboť na stejný den je naplánován jeden z nejprestižnějších mítinků halové sezony ve Stuttgartu.

Početnou skupinu tvoří speciální skokanské mítinky, které se v tuzemsku těší velké oblibě. V mezinárodní termínovce jich evidujeme hned šest. Jako první je na řadě Ostravská laťka (20. 1.), následují dva mítinky Moravské výškařské tour (26. 1. Třinec, 29. 1. Hustopeče), pak Brněnská laťka (8. 2.), Novinářská laťka v Praze (10. 2.) a na závěr jediný převážně tyčkařský závod ze jmenovaných – Zimní pražská tyčka (16. 2.).

Zbylou část článku, v níž představujeme plánované termíny hlavních závodů mimo dráhu a letní sezony na stadionech, naleznete v Tématu týdne.

Adam Pražák

Vytisknout