přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. září 2010, 14:16

Téma týdne: Světový pohár se proměnil na kontinentální

Soutěž, kterou jsme znávali pod názvem Světový pohár, letos doznává změn. Nezměnil se však jen název, ale do značné míry i systém soutěži. V Tématu týdne přiblížíme původní i nynější model poháru.

Základní myšlenka pohárů vychází z klání atletický velmocí. Proto se v dosavadních deseti ročnících střetávali zástupci pěti kontinentů – Evropy, Asie, Afriky, Ameriky a Oceánie, které do osmi doplňovaly atletické velmoci Rusko a USA, a také vítěz evropského poháru družstev. Devátým startujícím byl tým pořadatele, pokud to umožňoval daný stadion. Hodnocení probíhalo obdobně jako v evropském poháru družstev – body za pořadí v disciplíně.


Stadion ve Splitu, podle vzhledu a částí města přezdívaný Poljudská krása, postavený pro Středomořské hry 1979, konalo se na něm ME v atletice 1990, pojme 62 tisíc diváků - foto: split2010cc.com

Z lichých do sudých let
Světový pohár (SP) se konal poprvé v roce 1977, zpočátku v lichých letech. V těch se v roce 1983 začalo konat mistrovství světa, nejprve však ve čtyřletém cyklu, a tak se do stejného rytmu zpomalil i SP. Když MS přešlo do dvouletých intervalů, přesunul se pohár do sudých ročníků, a po úvodní výjimce (1992) se začal pořádat v neolympijských letech každé čtyři roky.

Více v rubrice Téma týdne (levá lišta webu ČAS).

Michal Procházka

Vytisknout