přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. listopadu 2010, 09:57

Téma týdne: rekordy v bezpečí nebo v ohrožení?

V tématu týdne se tentokrát zamýšlíme nad tím, které historické výkony jsou v nejbližší době – ještě letos a především příští rok – v ohrožení a naopak, kteří rekordmani se budou držet v čele i po následující sezoně.

Abychom jen tak nevěštili z křišťálové koule, připravili jsme pro vás tabulky znázorňující, jak se letos „útočilo“ na statistiky všech dob.

Odpůrci škatulkování prominou, bez základního rozdělení se v tomto textu neobejdeme. Výkony jsme rozčlenili do čtyř skupin: nejmenší oddíl tvoří rekordy, které jsou takříkajíc „na spadnutí“, výrazně početnější jsou maxima, která mohou být překonána. Otřepaná pravda tvrdí, že „rekordy jsou tu, aby se překonávaly“, ale přeci jen se zdá reálnější, že většina z nich přežije i rok 2011. Relativně vyrovnaně se k sobě má navzájem počet rekordů, které „spíš nebudou zlomeny“ a „určitě vydrží“.

rudisha_v.jpg
Bude pokračovat Rudisha v rekordním tažení? - foto: www.graf.cz

Výchozím vodítkem pro uvažování nám byla tabulka představující shrnutí letošních statistik. Může se zdát tato úvaha pofiderní, ale jen výjimečně se rekordman objeví na výsluní hned v první sezoně. Naopak předchází minimálně jeden rok, kdy už útočí na čelné pozice. Dokládají to i všichni tři letošní rekordmani – Rudisha, Tadese a Wlodarczyková. Ani jeden z nich se „nevyloupl“ až letos, ačkoli zejména keňský půlkař je stále velmi mladý atlet.

Více v rubrice Téma týdne (levá lišta webu ČAS).

Michal Procházka

Vytisknout