přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. ledna 2011, 14:15

Téma týdne: otazníky pro rok 2011

O úspěchu či neúspěchu české atletiky v nadcházejícím roce rozhodne kombinace mnoha faktorů. V novém Tématu týdne jsme sestavili výčet těch, které jsou podle nás ty nejklíčovější.

Přijde pro české atlety po medailově chudších šampionátech žeň cenných kovů?
Od předloňského světového šampionátu vozí česká reprezentace z vrcholných akcí navzdory vysokému počtu finálových umístění vždy pouze po jedné medaili. V Berlíně to bylo stříbro Špotákové, na HMS v Dauhá bronz štafety čtvrtkařek (který navíc získaly až ex post po diskvalifikaci soupeřek), na ME v Barceloně také bronz opět díky Špotákové. Velmi dobrou šanci navýšit tento zisk mají Češi už za pár týdnů na HME v Paříži, kde budou „obhajovat“ tři cenné kovy z posledního evropského šampionátu pod střechou v italském Turíně.    

Zláká ostravská Zlatá tretra znovu Usaina Bolta a uvítá ho konečně slunečným počasím?
Nejkvalitnější domácí mítink, zařazený do seriálu IAAF World Challenge, se chystá na jubilejní 50. ročník. Stejně jako v předchozích letech mají organizátoři spadeno na plejádu hvězd, včetně té nejzářivější. Snad k atletickému svátku přispěje i počasí a tentokrát si odpustí i své bohužel již tradiční rozmary.   

Vrátí se Barbora Špotáková k výkonnosti nad 70 m a prodlouží medailové úspěchy z posledních let?
Čtyřnásobná atletka ČR Barbora Špotáková přešla po sezoně, v níž na vzdory bolavému loktu vyhrála seriál Diamantové ligy a prodloužila svoji medailovou sérii z vrcholných akcí na pětiletku, k trenéru Janu Železnému. Spolupráce dvou stávajících světových rekordmanů by mohla Špotákové přispět k návratu k výkonnosti, jíž předváděla v olympijské sezoně. Ve hře je i obhajoba světového titulu.

Vydrží Roman Šebrle zdravý a ukáže mladším konkurentům, že se s ním ještě musí počítat?
Stále závodící legendu světového víceboje brzdí v posledních letech četná zranění. 36letý rodák z Lanškrouna však ještě na atletický důchod nepomýšlí a hodlá se na vrcholných akcích poprat o přední umístní. V hledáčku má i HME, na které se však nejprve musí kvalifikovat.

Padne na českém území hodinová hranice v půlmaratonu a potvrdí se v tuzemsku rostoucí obliba běhání?
Na magickou metu měli v posledních letech spadeno organizátoři v Praze, Pardubicích i Olomouci. Tam také vloni zdánlivě padla, jenže později se ukázalo, že k tomu přispěl fakt, že si přední závodníci omylem zkrátili trať. Výsledky byly revidovány a nejlepší čas na českém území tak zůstal za hodinovou hranicí. Cíl tedy pořadatelům zůstal, stejně jako ambice lákat stále více domácích k účasti na jejich závodech.  

Pokračování v Tématu týdne

Adam Pražák

Vytisknout