přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

28. dubna 2010, 13:51

Téma týdne: olympiáda mládeže

Tentokrát se věnujeme mládežnické akci, která ač samotný vrchol přijde až v srpnu, silně klepe na dveře.

V Tématu týdne se zaměřujeme na akci, která sice proběhne až v létě, ovšem již nyní se rozhoduje o nominaci. První ročník Her určených sportovcům od 14 do 18 let se v od 14. do 26. srpna uskuteční v Singapuru a mezi 26 vybraných sportů patří také atletika. O základním principu mládežnických olympijských her (Youth Olympic Games – YOG, v textu používáme zkratku MOH) jsme již informovali před rokem a půl (článek je zde), nyní se na ně podívám trochu podrobněji. 


Premiéra MOH se odehraje v Singapuru

„Pohled na tuhle akci mám trochu zkreslený tím, že znám, jak vznikla,“ přiznává šéftrenér ČAS Tomáš Dvořák. „Dva muži, dnes již oba nejsou mezi námi, se kdysi trumfovali ‚v chlapecké ješitnosti‘, kdo dřív uspořádá podobnou akci. V roce 1998 začal Samaranch Světovými hrami mládež v Moskvě, Nebiolo jej následoval o rok později mistrovstvím světa v Bydhošti,“ popisuje Dvořák. Zatímco „Nebiolovo“ atletické MS do 17 let už má za sebou šest ročníků (liché roky), světové hry se od své premiéry neopakovaly.

Podobně jako Hry dospělých...
To však přestane platit od letošního roku, kdy Samaranchův jednorázový počin nahradí pod vedením jeho pokračovatele Roggea projekt MOH. Ten počítá s obdobným modelem jako mají „dospěláci“ – čtyřleté cykly a střídání letních a zimních sportů. A už také známe pořadatele Her, nejen těch nadcházejících, ale i následujících. „Zimní odpich“ obstará v roce 2012 rakouský Innsbruck, po Singapuru připraví druhou letní olympiádu (2014) opět asijský pořadatel, čínský Nanjing (česká transkripce Nan-ťing).

Více v rubrice Téma týdne (levá lišta webu ČAS).

Michal Procházka

Vytisknout