přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

24. srpna 2010, 17:03

Téma týdne: nejmladší šampionát

V tématu týdne se zaměřujeme na statistiky MČR do 22 let.

Tři roky po založení mistrovství Evropy dostali atleti kategorie do 22 let šanci bojovat také republikové tituly. Od roku 2002 si český šampionát vybudoval pevné místo v domácím kalendáři na přelomu srpna a září. Kromě těch, kteří dovršují v daném roce 20, 21 nebo 22 let je MČR otevřeno také mladším atletům, juniorům i dorostencům. Pojďme se vydat do krátké, ale pestré historie mistrovství, které o tomto víkendu napíše v Břeclavi svůj devátý díl.

Místa konání
Svou premiéru si u nás odbyly „dvaadvacítky“, pro něž terminologie zatím nevymyslela přiléhavější název než číselné označení, v pražském Edenu před osmi lety. Poté se v pořadatelství vystřídala česká i moravská města Litomyšl, Hodonín, Olomouc, Uherské Hradiště, Jablonec nad Nisou. Předloni se šampionát vrátil do metropole, tentokrát na levý břeh Vltavy, na Julisku, naposledy pak atleti 22letí a mladší premiérově cestovali do západních Čech, do Plzně. Potřetí se MČR uskuteční na jihu Moravy, tentokrát se jej zhostí Břeclav, pravidelný pořadatel finále Corny středoškolského poháru.

Nejpilnější sběratelé titulů
Protože je šampionát přístupný také pro juniory (18 a 19) a dorost (16 a 17 let), je možné v jedné disciplíně zvítězit celkem sedmkrát. Takový superman se na mistrovství ČR zatím neobjevil, ale tři atleti dokázali nasbírat již pět titulů, v kouli Remigius Machura, tyči Jiřina Ptáčníková a kladivu Lenka Ledvinová.

Více v rubrice Téma týdne (levá lišta webu ČAS).

Michal Procházka

Vytisknout