přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

25. ledna 2011, 13:43

Téma týdne: Mezistátko vícebojařů

O víkendu se v Remeši uskuteční tradiční mezistátní utkání vícebojařů, kde české národní výběry poměří své síly s konkurenty a konkurentkami z Velké Británie, Nizozemska, Španělska a domácí Francie. Jaká očekávání jsou se závody spojována?

Nejprve pár vět k české nominaci, tak jak ji poskládala trenérská rada a posvětilo předsednictvo ČAS. Výběr zohledňuje jednak loňskou výkonnost, jednak aktuální formu, tak jak ji mohli závodníci demonstrovat především na Chance decathlon team meetingu, který se konal krátce před uzávěrkou nominace. Na základě výsledků z tohoto závodu se do výběru dostali v mužské kategorii Adam Sebastian Helcelet (5784b) a František Staněk (5486b). Adam Pašiak, který předvedl také velmi slušný výkon (5436b), se z nominace omluvil kvůli zkouškám na VŠ. Tým tak na základě výkonnosti z minulého roku doplnili Pavel Baar (7650b v desetiboji a 5580b v sedmiboji) a Adam Nejedlý (7614b v desetiboji a 5535b v sedmiboji). Náhradníky jsou Tomáš Nešvera, který na mítinku předvedl 5363 b(OR) a David Sazima, který se po zdravotní pauze teprve dostává do formy (5295b, v loňském roce mistr ČR za 5620b).

 „Věřím, že v tomto složení se máme šanci poprat s našimi konkurenty o čelná umístění,“ říká šéftrenér Tomáš Dvořák s výhradou, že ale bude samozřejmě hodně záležet na tom, koho do klání vyšlou ostatní země. „Zda budou své nejlepší šetřit před HME v Paříži, nebo to naopak pojmou jako generálku na šampionát,“ vysvětluje.

V silách všech nominovaných Čechů jsou podle něj výkony přes 5600 bodů, a pokud se někomu závod povede, mohl by se dostat i do okruhu vícebojařů, kteří si vyslouží pozvání na šampionát od Evropské atletiky na základě letošní výkonnosti. „K tomu by mohlo stačit nasbírat zhruba 5850 bodů,“ věští bývalý skvělý vícebojař Dvořák na základě  skutečností z minulých let a klíče pro výběr účastníků HME. 

Ženský tým je po letech ve srovnání s výběrem mužů papírově slabší. Je to dáno absencí tradičních opor Denisy Rosolové, která se rozhodla zaměřit výhradně na svou novou specializaci, jíž je trať 400 m, a Jany Korešové, která dlouhodobě užívá antibiotika a ač s nimi může závodit, tak víceboj není v tomto stavu žádoucí. „Nechceme kvůli jednomu závodu zabrzdit její výkonnost,“ vysvětluje Dvořák.

Z silného týmu minulosti tak v sestavě zůstala polovina -  vícebojařská jednička loňského roku Eliška Klučinová a specialistka na 400 m př. Zuzana Hejnová, která si vícebojem tradičně zpestřuje halovou sezonu. Doplní je Nikol Ogrodníková, jež se v současnosti věnuje především oštěpu a ke své vícebojařské minulosti ověnčené úspěchy v mládežnických kategoriích se vrací po dvou letech.  Nově se do výběru dostala Jitka Moudrá, medailistka z loňského MČR pod otevřeným nebem. „Věřím, že obě přidají ke svým výkonům z předminulého víkendu další body a tým jako celek bude schopen bojovat o umístění tzv. na bedně,“ říká Dvořák.

Přestože se mezistátních utkání dlouhodobě neúčastní aktuální absolutní špičky zúčastněných států, mají podle něj podobná klání smysl. „Hlavně pro ty mladé, kteří se zde mohou otrkat a v budoucnosti z nich třeba něco bude. Snad to tak cítí i ostatní země a budou chtít v utkáních pokračovat,“ věří Dvořák.

Adam Pražák

Vytisknout