přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. května 2010, 14:20

Téma týdne: MČR v maratonu

Tentokrát se věnujeme republikovému šampionátu na královské vytrvalecké trati.

V tomto týdnu proběhne v neděli hlavní díl programu společnosti Prague International Marathon, s.r.o (PIM), pořadatele třech velkých silničních závodů v Praze. Na královské vytrvalecké trati. mají souboje o tituly republiky už jednačtyřicetiletou historii a více než čtvrtinu této časové plochy zajišťuje PIM. V tématu týdne krátce nahlédneme do historie MČR, která se začala psát roku 1970, respektive o rok dříve.

Roku 1969, tedy v době, kdy vznikl Český atletický svaz, byl poprvé vyhlášen mistr republiky, ovšem v rámci federálního šampionátu a navíc se neudělovaly další medaile. O rok později se datuje první samostatné mistrovství, zatím jen pro muže. Ženy si odbyly premiéru o 11 let později, tedy 1981. Pětkrát se jim ovšem pro menší účast neudělovaly medaile (1983, 89, 94, 96 a 97). Shrňme tedy pro pořádkumilovné: mistrovství se koná letos jubilejně po jedenačtyřicáté (pro muže), pro ženy po třicáté; tituly se budou udělovat po 42. (muži) a po 25. (ženy).

V posledních letech jasně navyšuje náskok v počtu pořadatelství Praha, kde se koná již po třinácté v řadě a v součtu s předchozími celkem již devatenáctkrát. Následují Otrokovice s osmi, Domažlice s pěti, Havlovice a Pardubice po dvou a nakonec Děčín, Mělník, Ostrava, Prostějov a Úpice s jednou organizátorskou čárkou.

Více v rubrice Téma týdne (levá lišta webu ČAS).

Michal Procházka

Vytisknout