přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. května 2011, 14:35

Téma týdne: Maratonská mistrovství v číslech

V tomto týdnu proběhne v neděli letošní druhý díl běžeckého seriálu společnosti PIM, Volkswagen Maraton Praha.

Na královské vytrvalecké trati tu napíší souboje o tituly republiky letos už dvaačtyřicátou kapitolu historie a třetinu této časové plochy organizačně pokrývá právě Prague International Marathon. V tématu týdne krátce nahlédneme do historie MČR.

V jakémsi nultém ročníku 1969, tedy v době, kdy vznikl Český atletický svaz, se poprvé v rámci federálního šampionátu vyhlašoval mistr republiky, ovšem neudělovaly se další medaile. Od následujícího roku se datuje první samostatné mistrovství, zatím jen pro muže. Ženy si odbyly premiéru o jedenáct let později, tedy 1981, pětkrát jim ale nemohly být pro menší účast uděleny medaile (1983, 89, 94, 96 a 97). Shrňme tedy pro pořádek: mistrovství ČR (dříve ČSR) se letos koná v mužské kategorii po dvaačtyřicáté, pro ženy po jedenatřicáté; tituly se budou udělovat po 43. (♂) a po 26. (♀).

V posledních letech jasně navyšuje náskok v počtu pořadatelství Praha, kde se mistrovství díky PIMu koná již po čtrnácté v řadě. V součtu se staršími ročníky napočítáme v hlavním městě letos jubilejních dvacet republikových šampionátů, tedy takřka polovinu všech MČR. Prahu následují Otrokovice s osmi pořadatelskými počiny, Domažlice s pěti, Havlovice a Pardubice po dvou a nakonec Děčín, Mělník, Ostrava, Prostějov a Úpice s jednou organizátorskou "čárkou".

Celý článek v rubrice Téma týdne (levá lišta webu ČAS).

Michal Procházka

Vytisknout