přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. března 2011, 11:07

Téma týdne: Krosové šampionáty v číslech

V tomto týdnu se při mistrovství ČR v přespolním běhu rozdělí první republikové medaile pod otevřeným nebem. Tentokrát jej hostí areál kempu Rozstání-Baldovec v Moravském krasu.

Na krosový šampionát se podíváme především skrze jeho historii.

Mistrovství České republiky v přespolním běhu (krosu) se v kategorii mužů a žen pořádá od roku 1969, v prvních dvou ročnících v rámci mistrovství Československa, v třetím roce (1971) se zase pro změnu konaly zvlášť šampionáty Čech i Moravy. Aktuálně závodí muži ve dvou kategoriích - mílaři, kteří obykle absolvují plus mínus čtyři kilometry, a vytrvalci, jejichž trať se pohybuje na úrovni desítky. Dříve takové dělení měly i ženy, nyní soutěží na cca šesti kilometrech.
Kategorie do 23 let má za sebou pět ročníků, což znamená od 2006, a jejich pořadí se vyhlašuje na základě výsledků hlavních závodů, mužů-vytrvalců a žen.
Junioři a juniorky soutěží po proměnách kategorií od roku 1990, jde o 18 a 19leté běžce.
Dorostenci a dorostenky bojují o tituly v samostatné kategorii od roku 1970, ale už v roce 1969 byli na mistrovství Československa vyhlášeni mistři podle umístění. Do roku 1990 se závodilo ve dvou kategoriích (starší a mladší), v některých letech měli starší dorostenci dva závody (vytrvalci a mílaři). Od 1991 je v dorostu pouze jedna kategorie zahrnující atlety, jimž je v roce šampionátu 16 a 17 roků.
Starší žáci a žákyně, to jest ti, kteří dovrší v daném roce 14 a 15 let, běhali na svých oddělených mistrovstvích poprvé v roce 1974. Letos jsou už poosmé (tedy od 2004) spojeni se všemi ostatními kategoriemi.
Od jubilejního čtyřicátého ročníku v Jablonném nad Orlicí se začala psát tradice bojů o tituly i pro mladší žáky(ně), tedy těch do 13 let věku.

Celý článek v rubrice Téma týdne (levá lišta webu ČAS).

Michal Procházka

Vytisknout