přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Téma týdne: krosové MČR

Tentokrát se statisticky věnujeme nadcházejícímu šampionátu v krosu.

V tomto týdnu se při mistrovství ČR v přespolním běhu rozdělí první republikové medaile pod otevřeným nebem. Tentokrát jej hostí park zámku Vysoký Hrádek přilehlý jaderné eletrárně Temelín v jižních Čechách. Na šampionát se však podíváme především skrze jeho historii.

Mistrovství České republiky v přespolním běhu (krosu) se v kategorii mužů a žen pořádá od roku 1969, v prvních dvou ročnících v rámci mistrovství Československa, v třetím roce (1971) se zase pro změnu konalo zvlášť M Čech i Moravy. Aktuálně běhají muži dvě kategorie - mílaře (4 km) a vytrvalce (10 km), dříve takové dělení měly i ženy.
Junioři a juniorky závodí po proměnách kategorií od roku 1990 a tzv. „dvaadvacítky“ (muži a ženy do 22 let) mají za sebou čtyři ročníky (tzn. od 2006).
Dorostenci a dorostenky bojují o tituly v samostatné kategorii od roku 1970, ale už v roce 1969 byli na mistrovství ČSSR vyhlášeni mistři ČR podle umístění. Do roku 1990 se závodilo ve dvou kategoriích (starší a mladší), v některých letech měli starší dorostenci dva závody (vytrvalci a mílaři). Od roku 1991 je v dorostu pouze jedna kategorie.
Žáci a žákyně běhali mistrovství samostatně od roku 1974, letos budou posedmé spolu staršími (od 2004). A konečně předminulý jubilejní 40. ročník v Jablonném nad Orlicí nabídl nově boje o tituly i pro mladší žáky(ně), tedy těch do 13 let věku.

Více v rubrice Téma týdne (levá lišta webu ČAS).

Michal Procházka

Vytisknout