přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. prosince 2011, 19:48

Téma týdne: Královny a králové vrhů a hodů 2011

Vyhodnocení disciplín na dráze uzavíráme pátým dílem věnovaným vrhům a hodům.

Vcelku jednoznačnou královnu najdeme pouze v koulařském sektoru, kde si Adamsová dělala, co chtěla, mezi muži měl nejblíže k suverénní nadvládě diskař Harting, byť mu nepatří výkon roku ani diamantová trofej. Celkově se však dá říct, že to mezi silnými atlety bylo velmi pestré a nebyla nouze o střídání na trůnu, comebacky či vůbec velmi zajímavé situace.

ŽENY

Koule: Poloviční Maurka z Aotearoy
V loňské sezoně se Valerii Adamsové, příliš nedařilo, přesto se vzhledem k úzké špičce z předních pozic nevytratila. Prožívala objektivně složité období: rozváděla se s diskařem Bertrandem Vilim a krátce po „nezdaru“ na halovém MS, kde skončila v rekordu Oceánie stříbrná, změnila i předešlé mnohaleté trenérské vedení. Po matce Maurka, po otci Angličanka narozená na Severním ostrově Nového Zélandu se pak pokoušela v létě své přemožitelce z Dauhá Naděždě Ostapčukové porážku vrátit, leč ve všech sedmi případech při diamantové lize neuspěla. Až Kontinentální pohár na závěr sezony jako by vše zlomil …

Viliová tu nad Ostapčukovou zvítězila a od té doby trvá její šňůra, která zahrnuje šestnáct finálových závodů. V říjnu 27letá vrhačka si tak podmanila nejen mistrovství světa, kde zazářila rekordem šampionátu a výkonem roku 21.24, ale také diamantový seriál, v němž jí patřilo pět dílů, do nichž nastoupila. Viliová tím navázala na veleúspěšná předešlá léta: Její nejdelší řada bez porážky trvala 28 závodů (od prosince 2007 do března 2010) a v její sbírce najdeme vedle olympijského zlata čtyři tituly mistryně světa, včetně jednoho halového a po dvou triumfech z her Commonwealthu a z Kontinentálního, dříve Světového poháru. Víc netřeba dodávat.

Celé téma týdne naleznete v levém menu.

Michal Procházka

Vytisknout