přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. prosince 2011, 23:24

Téma týdne: Královny a králové skoků 2011

Čtvrtý týden našeho miniseriálu věnujeme skokanům.

Snad jedině v dálkařském sektoru mezi ženami najdeme opravdovou suverénku sezony – Reeseovou. Jinde se o trůn dělí dva či tři atleti – sledujeme tři hlavní prvky, tedy vítěz(ka) mistrovství světa a Diamantové ligy a majitel(ka) výkonu roku. Druhým extrémem je opět ženská disciplína, tyčka, kde si pozice rozdělily Murerová, Suhrová a Silkeburgová. Mezi muži je nejobvyklejší rozdělení mezi dvě výrazná jména.

ŽENY

Výška: Střídání stráží
Evropská i světová atletka předešlé sezony Blanka Vlašičová zažila určitý ústup ze slávy. A to přesto, že se letos 28leté Chorvatce podařilo obhájit diamantovou trofej z loňska, když ji k tomu posunula čtyři první místa na jednotlivých mítincích. O zbylá privilegia však přišla a zdá se, že ani experiment s vynechanou halou jí příliš neprospěl.

Přitom první tři starty v sezoně jí přinesly vítězství a výkonnost, i když na Vlašičovou slabší, mírně rostla. Po druhém místě v New Yorku se doma ve Splitu teprve v pátém závodě přenesla přes dva metry, do MS se jí to však již nepovedlo zopakovat a připsala si i další prohry (Lausanne a Eberstadt). Do Tegu pro údajné menší zranění málem neodcestovala, na výkonu při šampionátu to však nebylo znát. S 203 cm přišla pouze na pokusy o obhajobu titulu, skočila tu nejvýše v sezoně a navíc již posté v kariéře přes elitní dvoumetrovou hranici.

Ačkoli „přišla“ Vlašičová o zraněnou rivalku Friedrichovou či podruhé těhotnou Hellebautovou, osud jí přihrál jinou přemožitelku, Annou Čičerovovou. Vedle mistrovství světa s ní prohrála i poslední dva starty v sezoně, v Záhřebu i při diamantovém finále v Bruselu. A to se 29letá Ruska vrátila kvůli mateřské pauze do sektoru také až v létě. Ani ona v úvodu sezony nikterak nezářila, až přišel národní šampionát v Čeboksarech, kde letos poprvé překonala dva metry a hned šokovala 207 centimetry.

Díky nim se stala čtvrtou skokankou historie, výše skočila dokonce jen rekordmanka Kostadinovová a aktuální soupeřka Vlašičová, další Bulharka Antonovová zapsal rovněž nejlépe 207. V top desítce výkonů nadále vládne se šesti zápisy Kostadinovová, Čičerovová se přiřadila na deváté místo. Následný měsíc ladění před MS se jí oplatil ve zlatě, a že se v Čebokaserech nejednalo o úlet, potvrdila také svým druhým skokem kariéry (205) při diamantovém finále v Bruselu.

----

Vyhodnocení ankety z minulého týdne naleznete v Zaostřeno na. Možnost vybírat ze skokanů máte jako obvykle v pravém menu. 

Michal Procházka

Vytisknout