přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

1. prosince 2011, 15:32

Téma týdne: Královny a králové překážek a vícebojů 2011

Třetí díl miniseriálu v rámci pravidelné rubriky patří sprinterům překážkářům a všestranným vícebojařům.

Volba jedničky je tentokrát jednoznačná pouze na 100 m př., kde kralovala Pearsonová natolik, že byla zvolena za světovou atletku roku, a v sedmiboji, v němž razantně usedla na trůn Černovová. Ani tyto dvě dámy však letos nebyly stoprocentní a u dalších jmen už je to jen a jen více zamotané. Pomineme-li specifický desetiboj, v němž je pozice lídra tabulek (Eaton) a vítěze dlouhodobého seriálu (Suárez) oproti světovému šampionovi Hardeemu patrně nejslabší, najdeme nepochybně nejpestřejší jmenný seznam hvězd na stodesítce překážek.

ŽENY

100 př.: Jedničkou Pearsonová, dvojkou Carruthersová
Světová atletka roku podle IAAF si jistě zaslouží označení královna i ve své disciplíně. Samoživitelka Anne McLellanová, která přijala dvě práce, aby se mohla její dcera Sally věnovat atletice, může být po letošní sezoně právem hrdá. Pokud se tak tedy nestalo již po olympijském stříbru v Pekingu, kde Pearsonová soutěžila ještě pod dívčím jménem McLellanová. Již o rok dříve dokázala Australanka zaběhnout hladkou stovku za úctyhodných 11.14 – a s touto tratí ještě tehdy koketovala, v Ósace zkusila dvojstart a v obou případech prošla do semifinále.

Letos, kdy už je její priorita delší dobu jasná, se svému osobáku na 100 m přiblížila na šest setin, svou rychlost však dokázala do překážek přetavit mnohem lépe: ve srovnání s rokem 2007 přesně o 43 setin. Fantastickými 12.28 při zisku titulu na MS nedlouho před svými 25. narozeninami se Pearsonové zařadila na čtvrté místo historie. Lépe běžely pouze Bulharky Donkovová (světová rekordmanka, celkem 4x) a Zagorčevová, plus Ruska Engquistová (obě 1x). Úžasná sezona rodačky ze Sydney, která na stovce s překážkami třináctkrát odešla vítězně, však dostala závěrečnou trhlinu. Při finále Diamantové ligy v Bruselu směřovala k dalšímu vítězství, ale spadla na sedmé překážce. Přišla nejen o neporanitelnost, ale také o celkový triumf.

Ten připadl Danielle Carruthersové, což vypadá, jako kdyby štěstěna říkala „nemůžeš mít vše, nech něco ostatním“. Proč? Protože v kariéře v prosinci 32leté Američanky se zatím přízeň osudu dívala jiným směrem – vždyť už jedenáctou (!) sezonu Carruthersová běhá stovku s překážkami pod třináct vteřin, ale na vrcholnou akci se probojovala poprvé. V Tegu za bezkonkurenční Pearsonovou snad ani nemohla čekat více než stříbro. Prvenství se však nakonec dočkala a to nejen kvůli zmíněnému lapsu suverénky, ale i díky tomu, že si se zbylými soupeřkami opět dokázala poradit.

---

Stejně jako v předešlých týdnech hlasujte o nejvýraznější postavu z těchto disciplín. Výsledky ankety jsou v rubrice Zaostřeno na

Michal Procházka

Vytisknout