přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. prosince 2011, 19:44

Téma týdne: Královny a králové mimo dráhu 2011

Miniseriál článků hledající letošní atletické hrdiny završujeme šestým dílem věnovaným závodění v (půl)maratonech, krosu, vrchu a chůzi.

Hledání králů a královen není v tomto případě zrovna snadnou záležitostí. Půlmaraton letos postrádal světový šampionát, v maratonu je zase MS jen jedním z vrcholů sezony, a tak záleží spíše na gustu čtenáře, jaký pohled je mu bližší. V krosu a vrchu je naopak světový šampionát kritériem jediným, což zase pro pokrytí celé sezony tolik neznamená. Z tohoto pohledu se v předešlých týdnech hodnoceným disciplínám nejvíce blíže chůze, u které asi málokoho překvapí, že se to mezi adepty na pomyslný trůn hemží vyslanci Ruského království, pardon, federace.

ŽENY

Půlmaraton: „Poprvé do Keni“
Poloviční královská běžecká vzdálenost sice neměla letos svůj šampionát a oproti ostatním disciplínám trochu postrádá svůj dlouhodobý seriál, přesto ji v tomto seriálu nelze opomenout. Světový rekord přinesla Mary Keitanyová „poprvé do keňských rukou“. Uvozovky jsou na místě, neboť její předchůdkyně Kiplagatová se narodila rovněž v Keni, ale dosavadní maximum zaběhla již v nizozemských barvách.

Keitanyová svou spolurodačku smáznula o více než půl minuty a její čas 65:50 z Ras Al Khaimah je prvním ratifikovaným pod 66. Podtrhuji ratifikovaným, neboť už jsme před několika lety zaznamenali dva ještě rychlejší výkony, Britky Radcliffeové z Newcastlu (65:40) a další Keňanky Chepkemeiové z Lisabonu (65:44), ovšem na tratích „z kopce“, což pravidla IAAF pro uznání rekordů nepovolují.

Těžko odhadovat, jak dlouho se Keitanyová udrží na čele historické listiny, půlmaraton přeci jen zůstává pro špičkové běžce jen výjimečně konečnou stanicí, naopak velmi často přestupní pro „celou“ trať. Pár sezon se jí držela i Keitanyová, ale pošilhávání po kompletním maratonu se dost možná promění po letošním skvělém čase na této trati v „trvalejší vztah“.

Celý článek naleznete v levém menu.

---
V tomto roce to je poslední hodnotící text ze škatulky „královny a králové. Příslušné dvě ankety naleznete jako vždy v pravém menu, vyhodnocení té minulé i všech ostatních v rubrice Zaostřeno na. V příštím tématu týdne se můžete těšit na celoroční souhrn toho, o čem jsme psali na atletika.cz.

Michal Procházka

Vytisknout