přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. října 2010, 15:09

Téma týdne: Kdo usedne na trůn světové atletiky?

V naší pravidelné rubrice se tentokrát věnujeme nominovaným v anketě o nejlepší světové atlety letošního roku. Podílet se na ní můžete i vy.

Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF) zveřejnila deset mužských i ženských kandidátů na prvenství v anketě o nejlepšího světového atleta a atletku letošního roku. Nyní je řada na veřejnosti, aby spolu s členy tzv. IAAF „rodiny“ zvolila do 7. listopadu v každé kategorii tři finalisty, z nichž pak odborná komise vybere vítěze. Ti budou vyhlášeni na slavnostním Gala v Monaku 21. listopadu. Z kterých atletů je možno prostřednictvím webových stránek www.iaaf.org vybírat?

Hned na úvod zmiňme, že mezi kandidáty chybí oba loňští vítězové Jamajčan Usain Bolt a Američanka Sanya Richardsová, okřídlená trofej tak dozajista změní majitele. Ještě však není jisté, zda nepůjde pouze o návrat k těm staronovým. K tomu by došlo v případě, že by na trůn usedli stejně jako v roce 2007 americký sprinter Tyson Gay a Etiopanka Meseret Defarová. Návrat na vrchol však pro ně nebude snadný a je docela možné, že se ani jeden z nich nedostane mezi užší okruh finalistů.

O něco lepší vyhlídky má asi Gay, který letos ukončil dvouletou neporazitelnost hvězdného Bolta a vyhrál sedm z osmi finálových závodů, do nichž letos nastoupil. Jenže i soupeři se mají čím pochlubit. Hned tři z nich jsou jeho krajané - do výběru se dostal překážkář David Oliver, který velmi nadějně atakoval světový rekord, suverénní koulař Christian Cantwell i vytrvalec s keňskými kořeny a americkým pasem Bernard Lagat. Dále tu jsou dva světoví rekordmani zpod otevřeného nebe-  keňský půlkař David Rudisha a Eritrejec Zersenay Tadesse, který v Lisabonu  přepisoval tabulky dvacítky na silnici a půlmaratonu. Nechybí ani nejlepší atlet Evropy a Gayův sok ze sprintů Christophe Lemaitre z Francie či jeho krajan Teddy Tamgho, jenž v hale šokoval překonáním světového maxima v trojskoku a také venku předváděl daleké skoky. Výčet uzavírají australský tyčkař Steven Hooker a oštěpařské ztělesnění jistoty Andreas Thorkildsen z Norska.

Ženská kandidátní listina je ještě rozrůzněnější a asi nejlepší bude podívat se na ni z pohledu skupin disciplín. Do desítky tak byly vybrány dvě sprinterky – Američanka Allyson Felixová, která vyhrála seriál Diamantové ligy na dvoustovce i čtvrtce, a zkušená Jamajčanka Veronica Campbell-Brownová, jež vládne tabulkám na 100 a 200 m. Běhy zastupují již zmíněná Defarová, letos kvůli titulu halové šampionky a vedoucímu postavení v tabulkách pětky, a Keňanka Milcah Chemos Cheywaová, jež sbírala úspěchy na stýplu. Hned pětkrát se pak do výběru prosadily atletky technických disciplín. O přízeň hlasujících se uchází nejlepší výškařka současnosti Blanka Vlašičová z Chorvatska, pokořitelka jihoamerických tyčkařských rekordů Fabiana Murerová z Brazílie, kazašská trojskokanka Olga Rypakovová a dvě vrhačky – letos v kouli suverénní Běloruska Naděžda Ostapčuková a polská kladivářka Anita Wlodarczyková, jež letos posunula svůj vlastní světový rekord. A dostalo se i na víceboj, zastoupený kým jiným než Britkou Jessikou Ennisovou, která se pomalu ale jistě profiluje jako nástupkyně dřívější královny Caroliny Klüftové.

Vizitky nominovaných naleznete v Tématu týdne

Adam Pražák

Vytisknout