přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. listopadu 2010, 15:19

Téma týdne: Jaké byly … individuální sprinty i štafety

Už téměř tradičně přicházíme v rubrice Téma týdne s výročním ohlédnutím za jednotlivými disciplínami.

V průřezu se soustředíme takřka výhradně na hlavní část sezony, jíž sice chyběl světový vrchol, zato měl premiéru seriál Diamantové ligy, jenž si vytknul za cíl mj., co největší mezinárodní zásah. Vedle výkonnostních statistik vyhodnotíme sezonu právě i „optikou diamantů“. Začínáme hladkými sprinty, tedy 100 až 400 metrů, k nimž z logiky věci připojujeme i oba štafetové běhy.

Boltův mezičas

Současný největší atletický fenomén napříč disciplínami si vybral oddechový čas. Sice se Bolt impozantně předvedl ostravskému publiku na třístovce, poté však nějakou dobu kvůli zranění stál. Vrátil se, ale vzápětí po porážce od Gaye – dva roky se to nikomu nepodařilo – se omluvil kvůli zdravotnímu stavu ze zbytku sezony. Chyběl tak u vyvrcholení Diamantové ligy, jíž byl ambasadorem, nebo při Kontinentálním poháru. Není divu, že jej světová asociace nevybrala ani mezi adepty na titul atleta roku.

„Zimním králem“ patrně Gay
Naopak Gay se do nominace vešel, ba co víc, pronikl i mezi nejlepší pětici. Na stovce vyhrál Diamantovou ligu, spolu Carterem ovládl světové tabulky s 9.78; nejen proto ale není pozice Američana proti Jamajčanům tak jednoznačná. Vždyť Powell zaběhl v Oslo o šest setin rychleji a jen vítr o desetinu nad povolené dva metry mu sebral korunu výkonnostního krále; závěr sezony však podobně jako krajan Bolt neabsolvoval kvůli zranění. Carter, po letošku čtvrtý muž historie na stovce, přibyl do „klubu pod 9.8“.


Tyson Gay - všechna fota: www.graf.cz

Není bez zajímavosti, že všichni čtyři nejrychlejší sprinteři – aktuálně i historicky – Bolt, Gay, Powell a Carter v sezoně třikrát pokořili hranici 9.9. Ovšem roste jim konkurence, tuhle metu nově zdolali Dix plus dva letos 21letí mladíci, Ryan Bailey a Yohan Blake. Právě o posledním jménu se hovoří jako o následovníkovi Bolta, a to jeho vzoru bylo teprve 24.

Více v rubrice Téma týdne (levá lišta webu ČAS).

Michal Procházka

Vytisknout