přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

18. srpna 2011, 12:59

Téma týdne: Jak Češi lovili ve světových vodách, díl III.

Závěrčný díl o dosavadních medailových úspěších českých atletů na mistrovství světa.

Naši minisérii pátrající v historii českých cenných kovů při mistrovstvích světa završíme uplynulou první dekádou nového tisíciletí. Začala třetími zlatými úspěchy Jana Železného a Tomáše Dvořáka, v jejichž pozici medailových tahounů devadesátých let je postupně vystřídali Roman Šebrle a Barbora Špotáková.

Konec éry Železného a Dvořáka
Na Edmonton v roce 2001 budou vzpomínat v dobrém desetibojař Dvořák i oštěpař Železný, kteří tu získali už svůj třetí titul. Těsně pod stupni vítězů zůstala oštěpařka Nikola Tomečková, později Brejchová, která si nemilé čtvrté místo zopakovala i na šampionátu v Ósace 2007 a mezitím také na olympiádě v Aténách 2004.

Desetibojař Tomáš Dvořák v Kanadě uzavřel svůj mistrovský hattrick, předtím se radoval v Aténách 1997 i Seville 1999. Až do nepříliš vydařeného disku, v němž hodil 45.51, dokonce svěřenec Zdeňka Váni útočil na světový rekord. K titulu dokráčel ve velkém stylu a o dva body překonal 8900 bodů, čímž vytvořil dosud platný rekord šampionátu a dosud třetí nejkvalitnější desetiboj všech dob.

Výtečný výkon předvedl také druhý v pořadí Estonec Nool (8815), stříbrná sevillská senzace Macey tentokrát brala bronz, Brit však složil lepší výsledek než na předešlém šampionátu. Dvořákův výsledek podpořil šestým místem Jiří Ryba, čerstvý světový rekordman Roman Šebrle dokončil přes zranění třísel na desátém místě.

Jan Železný v hlavním městě Alberty, nejzápadnější provincie země, navázal na zlaté úspěchy z devadesátých let v Stuttgartu 1993 a na následujícím šampionátu v Göteborgu. V soutěži dokázal zareagovat úvodní na velehod 91.31 Fina Parviainena, když přidal v druhé sérii ještě metr a půl, přesně 92.80. Přesto Železný nebyl úplně spokojen!

„Chtěl jsem tady hodit 95 m, na rychlém mondu jsem se však nevešel na rozběh. Ze zlata mám radost, ale z výkonu jsem trochu zklamaný,“ nechal se slyšet po závodě, jímž završil svou sbírku z MS na bilanci třech zlatých a jedné bronzové. O kvalitě edmontonského finále svědčí i to že ještě Řek Gatsiudis zůstal 5 cm od devadesátky a Američanu Greerovi už rovných 87 na medaili nestačilo.

Více v Tématu týdne

Michal Procházka

Vytisknout