přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. března 2011, 19:00

Téma týdne: Jak atleti vyplňují volno na soustředěních

Čas, který atleti a trenéři tráví na přípravných kempech, bývá poměrně dlouhý, někdy trvá i měsíc v kuse.

Po tu dobu jsou na jedné straně vytrženi ze svého domáckého prostředí a na straně druhé jim samotný trénink nezabere celý den. Sondovali jsme pro Téma týdne mezi reprezentanty i jejich trenéry, jak k tomu přistupují.

Na úvod je třeba zdůraznit, že volného času nemají atleti tolik, jak by se na první pohled mohlo zdát. Běžné dvě tréninkové jednotky obvykle zaberou velkou část dne. Pokud se přidá ještě ranní či večerní fáze a započítáme nezbytnou každodenní regeneraci, zas tolik volna nezbývá. Zátěž na soustředěních bývá enormní, a tak není divu, že mnozí volí jako nejlepší relaxaci spánek – pochopitelně nejen v noci, ale i přes den, a to třeba několikrát. Třeba výškař Jaroslav Bába zdůraznil spaní jako svou hlavní náplň volného času – vedle počítačových her.

Notebook a zejména pak internet – to je v dnešní době u mladých lidí běžná záležitost a nemálo atletů doslova žije na sociální síti Facebook. Třeba Zuzana Hejnová nebo Denisa Rosolová v tomto období běžně prozrazují, co právě kvalitního odtrénovaly a text doplňují i fotkami. Mezi běžné „činnosti“ v souvislosti s počítači pochopitelně patří sledování filmů a seriálů. Utěšenou sbírkou hororů se před časem pochlubila Lenka Masná.


Populární "Aktivity" - foto: K. Farská

Z výbavy na soustředění také ještě nevymizela kniha: za všechny čtenáře zmiňme Zuzanu Bergrovou, která jako absolventka estetiky a studentka médií sahá po náročnější literatuře, ale nevyhýbá se ani „oddechovkám“. Skripta a další materiály přibaluje pochopitelně každý student, v této souvislost jmenujme vedle Bergrové také Elišku Klučinovou.

Celý článek v rubrice Téma týdne (levá lišta webu ČAS).

Michal Procházka

Vytisknout