přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. července 2010, 13:46

Téma týdne: extraliga projde revolucí

Sobotním závodem v Pardubicích se uzavřel nejen letošní ročník atletické extraligy, ale i její dosavadní podoba. Od příštího roku bude česká nejvyšší soutěž družstev fungovat podle nového modelu.

Třikrát v sezoně se sjížděla extraligová družstva k vzájemnému měření sil, na podzim se ty nejúspěšnější poprali o titul na republikovém šampionátu. Takový systém platil letos naposledy. Od příštího roku budou o vítězích extraligy dílčím způsobem rozhodovat výkony, které závodníci jednotlivých klubů předvedou na mistrovství republiky a vybraných mítincích.

„Dosavadní model extraligy platil s minimálními obměnami přes 40 let, a to i přesto, že se za tu dobu výrazně změnil společenský kontext,“ říká vedoucí oddělení soutěží Václav Fišer. „Atletika ztratila pozici výrazně preferovaného sportu, přestala být povinně vyučována na školách. Objevily se nové, pro mládež zajímavé sporty, což dále přispělo k úbytku atletické členské základny. Sport jako celek se komercionalizoval a vzrostla jeho ekonomická náročnost. K tomu je potřeba přičíst celkovou proměnu hodnot ve společnosti spojených s rozvojem civilizace a jejích neduhů,“ popsal v základních obrysech stávající situaci, na níž je třeba reagovat.

Je zřejmé, že dosavadní podoba extraligových závodů, které trvají šest a více hodin, do této atmosféry příliš nezapadala. „Závody by měly mít svůj řád, ale neměly by být delší, než je rozumná a obvyklá doba, kterou je divák, ale i atlet ochoten akceptovat. Navíc je potřeba vyjít vstříc potřebám a možnostem televize, která je klíčová k propagaci našeho sportu,“ dodává Fišer, který se na nové koncepci extraligy podílel spolu s pracovní skupinou pod vedením Oldřicha Zvolánka.

Jak tedy bude nový model vypadat? Přečtěte si v Tématu týdne

Adam Pražák

Vytisknout