přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. dubna 2011, 13:51

Téma týdne: Druhé nejmladší MČR aneb ½maraton v číslech

V pravidelné rubrice se podíváme na poloviční maratonskou trať pohledem do krátké historie mistrovství České republiky. Šampionát se letos potřetí vrací do východočeských Pardubic, právě tuto sobotu 16. dubna.

Název půlmaraton navozuje představu jisté polovičatosti, která patrně i stála u jejího zrodu této tratě, ovšem spíš v pozitivním smyslu. Na rozdíl od celé 42kilometrové vzdálenosti si totiž na 21 097.5 metru může troufnout i řada sportovců bez větší běžecké průpravy. Pro ty zdatnější nebo odhodlanější je ideálním tréninkem na plnou distanci a koneckonců mnoho běžců od elitních po čisté amatéry takového testu nezřídka využívá.


Nejčastější šampion MČR Róbert Štefko, foto: www.graf.cz

Mistrovství České republiky v půlmaratonu, které se o víkendu potřetí vrátí do Pardubic, je od premiéry v roce 1994 osmnáctým počinem na této trati. Půlmaratonu tím patří pozice druhého nejmladšího samostatného národního šampionátu (po dvaadvacítkách na dráze, jejichž MČR proběhlo poprvé v roce 2002).

Primát v počtu pořadatelství drží Domažlice, kam pro tituly a medaile zamířili vytrvalci celkem sedmkrát; Pardubičtí se díky letošnímu ročníku dostávají na pomyslnou druhou příčku historie. Dvakrát pak zorganizovali MČR v Liberci a po jednom pořadatelství mají na svém kontě Blansko, Havlovice, Plzeň, Poděbrady, Trutnov, Vyškov.

Celý článek v rubrice Téma týdne (levá lišta webu ČAS).

Michal Procházka

Vytisknout