přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. května 2010, 09:26

Téma týdne: Diamantová liga

V týdnu, v němž se rozjíždí premiérový ročník nejprestižnějšího atletického seriálu, může být hlavním tématem jen sotva něco jiného.

Do pátku 14. května „to“ bude pořád ještě malinko zahalené tajemstvím, už teď je ale jasné, že se „diamantový projekt“ rozjel velkolepě. A pokud jde o jeho celkový dopad, určitě by si rád zadal s nejsledovanějšími obdobnými sportovními seriály. Může Diamantová liga přitáhnout k atletice takovou pozornost médií a veřejnosti jako třeba fotbalová Liga mistrů? Odpověď na tuto otázku nám naznačí první mítink, definitivně pak budeme moci efekt „honby za diamanty“ vyhodnotit na konci srpna, kdy soutěž vyvrcholí. Prozatím se můžeme bavit v Tématu týdne o tom, co je jisté už nyní.

O struktuře Diamantové ligy (DL) jsme psali velmi podrobně zde.  K zásadní proměně v tomto ohledu nedošlo, pochopitelně se však v té době – zhruba před rokem – teprve utvářel soupis jednotlivých mítinků a následně také konkrétní kalendář DL. (Potvrzený jej předkládáme na konci článku.) Ambici dostat se do této vybrané společnosti měla také Zlatá tretra Ostrava (viz článek zde), nakonec se do diamantového klubu nedostala, ale zůstala alespoň v druhé úrovní světových mitinků. Pozitivní je jistě pro Ostravu (a celý seriál World Challenge), že jedna z myšlenek, zamezit nejlepším start v nižší sérii, nedošla naplnění. A tak mohla Tretra (z)lákat i takové hvězdy jako Bolta a další. Vraťme se však k Diamantové lize.

Vyčerpaná Zlatá
Ať už „projekt DL“ naplní vysoká očekávání či nikoli, zdá se, že předchůdkyně, Zlatá liga (ZL) už se za dvanáct let existence vyčerpala. Jedním z důkazů jistého tápaní ZL budiž systém odměňování, takřka každoročně se měnící: jednou bylo třeba vyhrát vše, podruhé šlo jednou klopýtnout, potřetí se milionový poklad dělil mezi ty stoprocentní a ty, kteří jednou zaváhali, a počtvrté to bylo úplně jinak. Nepřehledné i pro ty, kteří to pravidelně sledovali.

Více v rubrice Téma týdne (levá lišta webu ČAS).

Michal Procházka

Vytisknout