přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. dubna 2011, 06:52

Téma týdne: Chodecká mistrovství v číslech

Po padesátce, jež se šla ve slovenských Duduncích, čeká české příznivce závodní chůze tuto sobotu ještě větší svátek. V souvislosti s tradičním šampionátem na 20 km v Poděbradech jsme připravili i Téma týdne, které statisticky podchycuje obě mistrovské disciplíny.

Polabské lázně ve středních Čechách jsou s chodeckou historií silně spojeny, ačkoli je tradiční závod z Prahy do Poděbrad již minulostí. Kvůli snaze standardizovat chodecké disciplíny by výkony z takto vzdáleného startu a cíle ani nebyly uznány pro statistiky či jako kvalifikační limity. Český šampionát se tak ze slavné tratě přesunul v posledních letech na Slovensko a hostuje ve zdejších lázních, již zmíněných Dudincích. Chůze ale z Poděbrad nevymizela, o tituly z dvacítky se na kilometrovém okruhu bojuje v jejich srdci - místní kolonádě.

Nepůjde však jen o medaile z mistrovství ČR na 20 km, Poděbrady jsou zapsány v kalendáři i jako mítink Evropské atletiky a kromě toho si domácí chodci jako obvykle přizvali soupeře ze starého kontinentu k mezistátnímu utkání. Dospělé kategorie čeká Bělorusko, Itálie, Litva, Slovensko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko. Junioři a juniorky, kteří nebojují o republiková ocenění, se na poloviční distanci poměří s národnostně stejně složenou sestavou soupeřů, ke které ještě připočtěme Maďarsko.

Spletitá situace kolem míst konání
Jindy spolehlivý zdroj informací, publikace Jiřího Hetfleiše o historii atletických soutěží ČR, bohužel nenabízí místa mistrovství na 20kilometrové trati. Na padesátce čísla známe a jasnou pořadatelskou jedničkou je moravský Přerov, jenž hostil MČR 26x. To tvoří výraznou většinu šampionátů od jeho premiéry v roce 1969. Poděbradský okruh pamatuje klání o národní tituly sedmkrát, z Prahy do polabských lázní se šlo „mistrovsky“ čtyřikrát. Aktuální pravidelný pořadatel, slovenské Dudince, napsaly letošním závodem pátou čárku, jednou pak zavítali chodci také do severočeského Rumburka. Celkově se medaile na MČR na 50 km rozdělovaly již 43krát.

U dvacítky je situace zamotanější nejen vzhledem k místům konání, ale i uspořádaným ročníkům. Premiéru mělo MČR pro muže roku 1970, ovšem již o rok dříve se dělily medaile podle pořadí na československém mistrovství. Počty také komplikuje výpadek šampionátu v roce 1979. A aby se to nepletlo, ženy poprvé o tituly bojovaly v roce 1984. Nejprve to však bylo na desetikilometrové vzdálenosti. Až od 2001 závodí chodkyně na stejné trati jako muži, tj. 20 km.
Pro přehlednost tedy můžeme shrnout: muži si rozdělí na 41. MČR medaile po čtyřicáté druhé, ženy bojovaly osmnáctkrát o tituly na desítce a letos půjdou podesáté mistrovskou dvacítku, celkem tedy po dvacáté osmé o cenné kovy. Pokud jde o diskutované lokality, jisté je jedno: od roku 2001 se všechny šampionáty konaly na poděbradském okruhu, letos tomu tedy bude již pojedenácté.

Více v Tématu týdne

Michal Procházka

Vytisknout