přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. listopadu 2010, 15:09

Téma týdne: ankety federací o atleta roku

Konec roku nabízí vždy příležitost k bilancování uplynulého období. V týdnu, v němž bude určen i ten nejlepší český atlet, se hodí zaměřit se na historii této ankety. Prostor v tématu pro tento týden věnujeme i obdobným aktivitám evropské a světové federace.

atlet_roku_2010_plakat_n.jpgworld_gala_2010_n.jpg

Evropě vládne historicky Británie, prosazují se i menší země
Začneme v Evropě, přesněji řečeno v Evropské atletice (EA), která už stačila výsledky ankety vyhlásit i předat ocenění na svém Konventu v Bělehradě 16. října. Na hlasování v anketě založené roku 1993 se čtvrtinami podílí veřejnost, média, členské federace EAA a panel expertů. Níže předkládáme kompletní historii vítězů, včetně letošních, a také doprovodnou kategorii „Rising Star“ vzniklou před třemi lety. A přidáváme krátký komentář.

Letos poprvé ovládl hlavní část ankety atlet, který se před tím stal „vycházející hvězdou“ - francouzský sprinter Christophe Lemaitre. Ženská vítězka Blanka Vlašičová z Chorvatska se zase přiřadila k pětici, která v hlasování získala dvojí prvenství. Evropský atlet roku zná i dva české premianty, oštěpaře Jana Železného (1996 a 2000) a vícebojaře Tomáše Dvořáka (1999), což nás řadí mezi evropskou elitu.

Více v rubrice Téma týdne (levá lišta webu ČAS).

Michal Procházka

Vytisknout