přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. září 2010, 13:44

Téma týdne: 114. Běchovice

V pravidelné rubrice nabízíme pohled do bohatých běchovických statistik.

Běchovice, to se doslova i přeneseně rýmuje se slovem tradice. Závod, který už čtrnáctým ročníkem ukrajuje z druhé stovky své historie, není tím klasickým masovým závodem, jeho kouzlo spočívá právě v jeho dlouhověkosti. Nejstarší silniční závod v Evropě, jak zní podtitul Běchovic, poprvé startoval v roce 1897 a nepřerušily jej ani dvě světové války. A to dělá z pouhé asfaltové desítky výjimečnou událost a žádný opravdový český běžec si ji nedovolí opomenout. Díky pečlivé práci Miloše Bednáře také můžeme nahlédnout do propracovaných statistik závodů. Někdy nalezneme vpravdě kuriozní údaje.

Vítězství nejdelším a nejkratším rozdílem

A začněme hned zkraje statistiky, dostupné zde. V roce 1901 zvítězil Ludvík Petzold ze Sparty o 8 minut a 6 vteřin před nejbližším soupeřem. To už se sotva někdy podaři někomu překonat. Po roce 1950 se největší vítězný rozdíl podařil Janu Pešavovi v barvách Dukly v roce 1997, kdy zbytek pole předčil o rovnou minutu. Do roku 1984 se měřily Běchovice na desetiny a tak s nejtěsnějším odstupem 0.2 s protnul pásku Pavel Pěnkava v roce 1971. Po zmíněném roce dvakrát rozhodla o prvních dvou místech vteřina, 1987 hrála pro Ivana Uvizla, o 6 let později pro Michala Kučeru.
V posledních deseti letech si nejvýraznější, 45vteřinové prvenství připsal Robert Štefko v roce 2005 (již s občanstvím ČR), na opačném pólu se ocitá triumf Libyjce Aliho Mabrouka Ezayediho o 4 s z předchozího ročníku.


Ikona první dekády tohoto století Petra Kamínková

Ženy běhají Běchovice oficiálně od roku 1974, a s tímto ohledem musíme brát největší rozdíl z 1972, kdy Helena Nerudová zvítězila o 4:15.2, s rezervou. Proto berme jako regulérní „šampionku“ v této disciplíně Ludmilu Melicherovou, která v roce 1987 předčila soupeřky o 2:06 minut. Poměrně kuriozně tatáž pětinásobná šampionka závodu o rok později vyhrála i nejmenším, třívteřinovým rozdílem.
Již jedenáct posledních Běchovic patří Petře Kamínkové-Drajzajtlové, přirozeně jen ona mohla zaznamenat nejvyšší i nejnižší vítězný rozdíl v minulých ročnících: Loni triumfovala o 9 vteřin, před deseti let o 1:49.

Více v rubrice Téma týdne (levá lišta webu ČAS).

Michal Procházka

Vytisknout