přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Téma 8. týdne: Halové MČR dospělých

Při pohledu do statistik halových mistrovství navazujeme vrcholem - šampionátem mužů a žen.

Do třetice zůstáváme v Tématu týdne věrni rozboru statistik halových šampionátů. Tentokrát probereme MČR číslo jedna, tedy mužů a žen. O tituly se v tomto týdnu bojuje již po šestatřicáté.
(Pozn. I tentokrát čerpáme z publikace J. Hetfleiše: Historie mistrovských atletických soutěží ČR (2008), a také z atletika.cz, v Zaostřeno na... najdete většinu těchto statistik.)

Tradice českých šampionátů v hale se začala psát v roce 1975. Praha hostí letos boje o tituly po třicáté první. Nová hala ve Stromovce byla slavnostně otevřena 19. ledna 1997, takže s výpadkem v roce 2003 se tu koná po třinácté. Třikrát se konalo MČR v Jablonci, jednou pak v Ostravě a po povodních (2003) se o tituly bojovalo v bratislavské hale Elán. Téhož roku byla dokončena rekonstrukce vodou poškozené haly a 3. prosince dostala jméno po významném závodníkovi i činovníkovi Otakaru Janderovi.

Škála mistrovských disciplín se proměňovala, zmizela třístovka, dále se běhala tak trochu z nouze padesátka (i s překážkami), svou šestiletou epizodu (1989-94) měla i halová chůze. V roce 2005 nahradila čtyřstovková štafeta dvoustovkovou. Ženám přibyly v devadesátých letech dvě dříve výhradně mužské záležitosti, v roce 1991 trojskok, o tři roky později pak tyč.

Více v rubrice Téma týdne (levá lišta webu ČAS).

Michal Procházka

Vytisknout