přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Téma 4. týdne: vícebojařské MU

V tématu týdne se podíváme do historie takřka uplynulé dekády halového vícebojařského mezistátka viděného českýma očima.

O tomto víkendu se v nizozemském Apeldoornu střetnou čeští vícebojaři na tradičním mezistátním utkání. Soupeři jim budou jako obvykle Francie, Nizozemsko, Španělsko a Velká Británie. Ze čtyřčlenných týmů se započítávají výsledky třech lepších – stejně jako v letním Evropském poháru. V tématu týdne se podíváme do statistik o české reprezentaci od roku 2001 do 2009.

Jak to začalo
Historie tohoto mezistátního utkání načal letní souboj v roce 1994 na Strahově. Tehdy české výběry soutěžili s Itálií a Británií. Rok poté už se klání konalo v hale, za účasti současných aktérů. V průběhu následujících let z MU na několik sezon vypadli Holanďané, letos to však, jak už plyne z jejich pořadatelství, neplatí.

Čeští vícebojaři rekordmany
Než se pustíme výhradně do čísel za posledních devět let, upozorněme na týmové bodové rekordy. Sedmibojařský platí od roku 1998 a drží jej čeští muži. Tehdy v nejsilnější sestavě nasbírali 17 451 bodů, od té doby už se nedostal žádný náš výběr ani přes 17 tisíc. Také v ženské kategorii jsou nejlepší české pětibojařky, které deset let po mužském úspěchu (tedy 2008) nastřádaly 12 853 bodů. Součet (českých) mužských bodů pouze v roce 2001 klesl pod 15 000, v pěti ročnících poté naopak přesáhl 16 tisíc. Ženy naopak před devíti lety nasbíraly více než 12 000, poté tuto metu čtyřikrát v řadě nepřekročily, ale od roku 2006 ji opět pravidelně zdolávaly.

Více v rubrice Téma týdne (levá lišta webu ČAS).

Michal Procházka

Vytisknout