přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Téma 3. týdne: výškařské mítinky

Halové závody ve výšce, to je středoevropská specialita, jíž věnujeme téma tohoto týdne.

Speciální mítinky, na nichž je vypsána výhradně výška, jsou v srdci Evropy populární, zejména pak v halové sezoně. Přijedou zvučná zahraniční jména, přítomna je domácí špička, závody zdobí vysoká návštěvnost a pěkná atmosféra. V Česku ty nejlepší akce neskolila ani ekonomická krize a vesměs přitáhnou opět velmi kvalitní závodníky. O výškařských halových mítincích bude řeč v tématu pro tento týden.

Tradice výtečných výškařů
Proč se u nás tolik daří těmto akcím? První důvod je nasnadě, v české, popř. slovenské kotlině se rodili a rodí vynikající výškaři. Příkladů těch vůbec nejlepších najdeme několik z minulosti i současnosti, stačí se podívat na šampionáty pod otevřeným nebem. Na olympiádě se blýskli Miloslava Rezková, která v Mexiku 1968 získala zlato, a Jaroslav Bába bronzem v Aténách před šesti lety. Hned tři medaile získali čeští výškaři na mistrovství Evropy v Bernu 1954: Jiří Lanský (stříbro), Jaroslav Kovář a Olga Modrachová (oba bronz), Lanský pak post obhájil i za čtyři roky ve Stockholmu. Dále na kontinentálním šampionátu uspěli Miloslava Rezková a Mária Mračnová (Athény 1969, zlato a bronz), Milada Karbanová a Vladimír Malý (Řím 1974, stříbro a bronz). Před 4 lety se k medailistům z ME přidal v Göteborgu stříbrem Tomáš Janků. Také aktuální české jedničky, již zmíněného Bábu a Ivu Strakovou můžeme směle počítat mezi světovou elitu.

Výška ideální do menších hal
Druhá příčina je tak trochu „znouzectnost“. Hal s klasickým oválem není v ČR dostatek a výška skýtá relativní prostorovou nenáročnost. A tak se dostane atletika do víceúčelových hal určených jiným sportům (Ostrava, Hustopeče, Třinec, Brno), ale i do nákupního centra (Praha-Zličín) nebo vysloveně do tělocvičen (Čejkovice, Valašské Meziříčí). Kritika, kterou tyto akce musejí snést, je povrch, o němž někteří mluví jako „o trampolíně“. Pravdou je, že halové šampionáty se pak mohou odehrávat na výrazně tvrdšímu povrchu, než mohou být výškaři zvyklí z těchto mítinků – např. Aspire Dome v dějišti březnového HMS v katarském Dauhá disponuje Mondem.

Více v rubrice Téma týdne (levá lišta webu ČAS).

Michal Procházka

Vytisknout