Tečku učinil maraton pro Kipchogeho

neděle 21. srpna 2016
Fantastickou atletiku na olympijských hrách v Riu uzavřel jako obvykle běh na královské vzdálenosti, prosadil se keňský favorit. Čeští reprezentanti získali díky Špotákové jednu medaili, šest jejích kolegů se probilo mezi nejlepších deset.

Ačkoli návštěvy na olympijském stadionu neomračovaly, když tribuny byly slušně zaplněné jen při Boltových představeních, atletika v Riu uchvacovala. To dokazují prosté statistické údaje: tři světové rekordy, osm olympijských, dvacetkrát padl výkon roku. O tom, jak je obtížné po čtyřech letech znovu získat olympijský titul, svědčí další čísla: obhájit se pokusilo 26 jednotlivců, povedlo se pouze šesti, přitom Boltovi a Farahovi dvakrát, čili celkově v osmi disciplínách.

Jednoznačným vládcem se staly stejně jako před čtyřmi lety Spojené státy americké. Tentokrát získali jejich reprezentanti o čtyři tituly i cenné kovy celkově více, jejich bilance je 13 zlatých, 10 stříbrných, 9 bronzových. Díky více druhým místům patří druhá příčka v medailovém pořadí Keni se sbírkou 6-6-1 před Jamajkou - 6-3-2. Následuje Čína, JAR a Británie, nejlepší z evropských zemi. Čtvrtý nejvyšší počet kovů získala Etiopie, ale jediný titul ji poslal až na deváté místo co do hodnoty. V top 10 figuruje před nimi ještě nečekaně Chorvatsko, díky dvěma vrhačským zlatým na sedmé pozici spolu s Německem, jež má stejnou bilanci (2-0-1). Desítku nejlepších pak uzavírá Kanada. Česko se zařadilo díky bronzu Špotákové mezi 42 federací s alespoň jedním kovem.

Také hodnocení výsledků do osmého místa ovládlo jasně USA, jejichž 310 bodů je výrazně více než dohromady druhá Keňa se 131 a třetí Jamajka se 106. Velká Británie už nedosáhla trojciferného výsledku (93), následuje Čína (81), Německo (73) těsně před Etiopií (72), potom Kanada (65), Francie (57) a desítku uzavírá Polsko (45). Česko obsadilo dělenou 18. pozici, vedle bronzu se o to zasloužili čtvrtí Hejnová s Kudličkou, sedmí Balner a Veselý, osmý Vadlejch, do desítky se vešla ještě Drahotová, do finále se probil také Frydrych.

I druhý maraton pro Keňu

Ze Sambodromu na pobřeží Atlantiku, po něm tři desetikilometrové okruhy a pak zpět na místo startu - taková byla trasa olympijského maratonu v Riu de Janeiru. O majitelích cenných kovů se rozhodovalo v závěrečné čtvrtině, mezi 30.-35. km se totiž od vedoucí skupiny, zúžené na devět vytrvalců, oddělila trojice, která se pak postavila na stupně vítězů. A na dalších pěti kilometrech už bylo prakticky jasno i o dělbě medailí, Eliud Kipchoge si vybudoval 36s náskok, který v cíli, kde se objevil po 2 hodinách 8 minutách a 44 vteřinách, takřka zdvojnásobil - na 1:10 min. S tímto odstupem proběhl bránou stříbrný Etiopan Lilesa (2:09:54) o 11 sekund zpět následován bronzovým Američanem Ruppem, pro nějž je čas 2:10:05 osobním rekordem. Dva borce v top 10 mělo pouze USA díky šestému Wardovi, hned za ním doběhl půlmaratonský šampion z Amsterdamu Abraham, další z Evropanů Brit Hawkins byl devátý, obhájce titulu Kiprotich čtrnáctý.