přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. září 2011, 15:06

Tečka za světovými seriály i domácími ligovými soutěžemi, start Ústí

Poslední mítinky diamantové ligy i vícebojařské a chodecké challenge, vyvrcholení domácích soutěží družstev včetně MČR na Julisce, a také premiéra půlmaratonu v Ústí nad Labem. Bohatý program zářijového víkendu.

Poslední „diamantovka“ i s Veselým

Ještě dnes bude známa druhá polovina majitelů diamantové trofeje, tu první odtajnil minulý čtvrtek Curych. Rozhodne se na finálovém mítinku, Memoriálu Van Dammeho v Bruselu. V celkem deseti disciplínách ještě není jednoznačný vítěz. Ze čtyřech ženských patří mezi obzvlášť vyrovnané disk a stovka překážek, z šesti mužských pak zejména pětka a osmistovka, v níž nechybí světový rekordman Rudisha. Hvězda hvězd Bolt poběží nediamantovou stovku, podobně jako paralympijská ikona Pistorius čtvrtku. Český prapor ponese oštěpař Vítězslav Veselý.
Výsledkový servis z Bruselu je zde.

„Extraligové finále“ a baráže

Zítra hostí pražské Juliska elitu domácích družstev, více o mistrovství ČR naleznete v Zaostřeno na V neděli se pak definitivně rozhodne i o složení soutěží pro příští rok, o první ligu se týmy utkají v Praze na Slavii, o druhou pak v Třebíči. Propozice naleznete zde.

Finále chodeckých a vícebojařských seriálů

Kladivářská challenge vyvrcholila na sklonku minulého a začátkem tohoto týdne (psali jsme zde). Zbylé dva specializované seriály se zakončí o tomto víkendu. Chodci si dávají dostaveníčko zítra ve španělské La Coruni a favoriti se zdají být jasní – šampioni z Tegu Kaniskinová a Borčin. Ti, kteří nasbírali alespoň tři starty v challengi, mohou startovat na finále a body získané v průběhu sezony tu nehrají žádnou roli. Vítěz bere 30 tisíc amerických dolarů a ještě dvanáctý si přijde na pětistovku.

Vícebojařům se počítají tři výsledky v závodech zahrnutých do seriálu, poslední možnost vylepšit si průměr nebo alespoň zapsat třetí „čárku“ skýtá tradičně Talance. To druhé by ve Francii stačilo učinit Američanům, dokonce i s relativně podprůměrným výkonem. Jenže Hardee i Eaton už sezonu ukončili a šance na celkový triumf se tak otevírá především pro Kubánce Suáreze. Teoreticky ho o vítězství mohou připravit rivalové z Evropy Behrenbruch, Sintnicolaas či Pahapill, všichni by si ale museli vylepšit osobáky nad 8600. Reálnější je tak jejich vzájemný souboj o druhé místo, stále ještě vcelku štědře dotované 20 000 USD.

To v ženské soutěži už mohou na IAAF pomalu vypisovat šek Rusce Černovové. Jediná reálná soupeřka Ennisová se do Talance nechystá a náskok před nejbližší pronásledovatelkou Oeserovou je propastný. Ani ta však na závěrečný mítink nezavítá a může tak pouze sledovat, zda se podaří Ukrajince Dobryňské či Polce Tymiňské připravit ji o celkovou druhou příčku.

Challenge: chodeckávícebojařská

V Ústí nad Labem se poběží chemičkou

V neděli zažije premiéru Volkswagen Ústecký ½maraton, který už dva týdny předem prodal 1250 startovních čísel. „Teď nás docela mrzí, že jsme nenasadili víc,“ litoval podceněného odhadu ředitel závodu Tomáš Mirovský. Elitní běžci však na startu nebudou chybět, mezi muži půjde především o souboj Henryho Chirchira s Philemonem Limem, vítězem dubnového pražského půlmaratonu i nedávné desítky, ženám by měla kralovat keňská rodačka v barvách Bosny a Hercegoviny Lucia Kimaniová.
Pořadatelé se rozhodli závodníkům trať pořádně okořenit, a tak povede vcelku originálně místní chemičkou. Akci se dostalo nejen tradiční podpory od Českého atletického svazu, ale také města a regionu. Atmosféru kratších tratí ozkouší mimo jiné hvězdy jiných sportů, boxer Konečný a bývalý kanoista Doktor. Hlavní půlmaratonský závod startuje v poledne.
Více na www.usteckypulmaraton.cz

Milánská Notturna

A to ještě není vše. V neděli se koná ještě jeden kvalitně obsazený mítink na dráze, Notturna v Miláně. Největšími hvězdami jsou bezpochyby dva mistři světa, půlkař Rudisha a výškařka Čičerovová, které se postaví domácí favoritka Di Martinová. České barvy tu bude hájit opět oštěpař Vítězslav Veselý a také zrakově postižená běžkyně Miroslava Sedláčková.
Více na stránkách mítinku.

Michal Procházka

Vytisknout