přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

24. září 2011, 13:22

Tečka za druhým ročníkem Atletiky pro děti se povedla

Na kladenském stadionu Sletiště se v pátek 23. Září oficiálně uzavřela druhá sezona projektu Českého atletického svazu určeného pro předškoláky a děti z prvního stupně základních škol. Doprovodnou oštěpařskou exhibici v hodu na cíl ovládl stejně jako vloni Jan Železný.

S myšlenkou „atletických školek“ přišel v roce 2009  předseda ČAS Libor Varhaník. „Zavedením přípravek získáváme budoucí atletické nadšence. Ať už u atletiky zůstanou nebo se jí budou věnovat pouze rekreačně, my jim ukážeme přirozenou cestu ke sportu,“ vysvětlil smysl projektu, který se rychle rozšířil do všech koutů republiky. Atletické školky nebo přípravky v současnosti fungují už ve více než 150 oddílech a navštěvuje je okolo 12 tisíc dětí.

Druhou sezonu úspěšného projektu uzavřela stejně jako vloni velká akce pro veřejnost v útulném prostředí kladenského stadionu Sletiště, kde si děti mohly hravou formou a s pomůckami uzpůsobenými jejich věku vyzkoušet základní atletické dovednosti. Za odpoledne toho využilo na 550 malých sportovců.

Akcí, podobných jako byla ta včerejší, proběhla za uplynulou sezonu desítka po celé republice (Nové Město nad Metují, Praha 11, Louny, Chomutov, Ústí nad Labem, Děčín...) a vedle prezentace našeho projektu široké veřejnosti sledují i náborový cíl. „Fotbalisté nebo hokejisté chodí do prvních tříd lákat děti ke svému sportu a atletika v tom nesmí zůstat pozadu. V tomto duchu je projekt Atletika pro děti i udělaný, aby byla královna sportu vidět,“ říká patronka Atletiky pro děti, světová rekordmanka v hodu oštěpem Barbora Špotáková.

„Výhoda atletiky je v tom, že je to pro rodiče levný sport, nepotřebujete drahé vybavení, stačí jedny tenisky a dá se provozovat kdekoli. A také je to spravedlivý sport, když dítě běhá rychle, tak ho vidíte vyhrávat,“ dodala olympijská vítězka a stříbrná medailistka z nedávného mistrovství světa v Tegu.

Smysl akce ocenil i její trenér Jan Železný: „Pro děti je to  především zábava, ale zároveň někdo z nich u té atletiky zůstane. A když ne, tak si nás alespoň budou pamatovat a přijdou třeba později,“ věří nejlepší oštěpař všech dob.

Šéftrenér ČAS Tomáš Dvořák připojil poznatek z autogramiády, při níž si řada malých sportovců nechala podepisovat kartičky, na kterých měli zapsané své výkony z jednotlivých disciplín Atletiky pro děti. „Na mnohých bylo vidět, že v těch malých něco je. Nesouhlasím s tím, že dnes děti nejsou šikovné, stačí se podívat, kolik padá v poslední době žákovských rekordů. V mnohých ten talent je, jen je musíme objevit,“ prohlásil s tím, že podobné akce jako je ta kladenská, jsou jednou z cest, jak toho dosáhnout.

Zmínění patroni projektu se posléze zúčastnili i doprovodné oštěpařské exhibice v hodu na cíl. V ní osvědčil své neuvadající mistrovství Železný, jehož soutěžní hody byly k terči nejblíže.

Další doprovodnou akcí byl závod na sto metrů, při němž poměřili svou rychlost na invalidním vozíku dva přední čeští atleti  a tělesně postižená Anna Vocelová. Ta závod také s přehledem vyhrála před vícebojařkou Eliškou Klučinovou, poslední dorazil do cíle překážkář Petr Svoboda, který přehnal své nasazení a i s vozíkem na trati upadl. „Konečně jsem zase na bedně, sice jen ze tří, ale co se dá dělat,“ bral výsledek s úsměvem halový mistr Evropy, který podobně jako Klučinová celou sezonu kvůli zdravotním problémům nezávodil. „Takže jsem vlastně celý rok trénoval na tohle a aspoň jsem si užil závodní adrenalin,“ dodal v nadsázce Svoboda, kterého v pondělí čeká vyšetření u docenta Koláře, které by mělo odhalit, jak dlouho ještě nebude moci naplno připravovat.

Akce měla i charitativní rozměr. Zástupci Sportovního klubu Jedličkova ústavu si na ní z rukou Barbory Špotákové převzali 40 000 korun. 

Atletika pro děti v číslech

Český atletický svaz vyškolil za poslední dva roky přes 400 trenérů se zaměřením na tuto problematiku.

V rámci 10 doprovodných akcí, které od května letošního roku proběhly v různých koutech České republiky, si Atletiku pro děti vyzkoušelo přes 5 000 dětí.

Atletické přípravky a školky fungují ve více než 150 oddílech po celé České republice.

Všechny přípravky a školky dostaly od Českého atletického svazu zdarma metodické materiály k problematice Atletika pro děti.

Český atletický svaz společně s partnery projektu poskytl atletickým školkám a přípravkám přes 100 atletických sad s hravými pomůckami uzpůsobenými nejmenším dětem.

Atletické přípravky a školky navštěvuje v současné době kolem 12 000 dětí v České republice. V měsíci září pokračují nábory do atletických přípravek a školek.

Adam Pražák

Vytisknout