přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. února 2005, 17:49

Talentovaného Svobodu má na vícebojařské výsluní dovést Dvořák

Ti dva si neuvěřitelně padli do noty. Bývalý trojnásobný mistr světa a světový rekordman v desetiboji Tomáš Dvořák a někdejší překážkář Petr Svoboda jsou naladěni na stejnou vlnu, oba mají podobný smysl pro humor.


Foto: Josef Čech

A právě jejich spolupráce směřuje k tomu, že českému víceboji by mohl vyrůst úspěšného nástupce Romana Šebrleho.

Svoboda kdysi začínal s atletikou a dokonce vícebojem v Třebíči, závodil za Dukovany. "Tam jsme byli pokusný jaderný zvířátka," vtipkoval dnes v rozhovoru s ČTK. Talent od přírody v něm rozpoznal Luděk Svoboda a vzal ho do skupiny v Dukle Praha.

"Díky němu jsem se dostal k Tomášovi," popsal svou pouť. Dvořák začal rozvíjet jeho vlohy pro víceboj a plní roli "závodícího" trenéra a někdy i psychologa.

Svoboda, který před dvěma lety zaběhl v hale český juniorský rekord na 60 metrů překážek, letos na sedmiboj pořádně netrénoval. Přesto při prvním startu v polovině ledna posbíral 5656 bodů a na mezistátním utkání ve Francii se dokonce zlepšil na kvalitních 5899 bodů. Díky tomu s velkou pravděpodobností pojede na halové mistrovství Evropy.

V Madridu na začátku března absolvuje sedmiboj devět atletů podle loňských tabulek, desátým bude Španěl a do patnáctky startovní listinu doplní pět sedmibojařů podle letošních výkonů. Svoboda je zatím třetí.

"Když pojedu do Madridu, nechci být jen do počtu. První den chci trochu prohnat Šébu," zmínil halového evropského rekordmana, jehož letos na dálku už porazil.

"To pro mě byla trochu motivace, když jsem slyšel, že tady po Šebrlem nikdo nebude," prozradil Svoboda, proč se od Dvořáka nechal k víceboji zlákat. Kdysi s nejtěžší atletickou disciplínou začínal, ale od přírody je sprinter, dal se tedy na překážky. "Dvořka mi řekl: Máš bojovné srdce a máš na víceboj. Přesvědčil mě. Pro mě je velkým vzorem a já jsem si řekl, že to zkusím."

Mezi vícebojaři se mu zalíbilo. Nemusí se dívat na nevraživé soupeře při startu nad překážkami, překvapila ho přátelská, skoro rodinná atmosféra ve startovním poli. "Jsou všichni kamarádi, hrozně mě to baví," řekl. Dvořák mu navíc hodně pomáhá. "Je to nejlepší trenér, jakého jsem kdy potkal," nešetřil chválou.

Dvořák halovou sezonu vynechává a právě na jeho úkor Svoboda zřejmě odjede na HME. Osobní rekord si dvacetiletý atlet udělal za Dvořákovy asistence ve Francii na mezistátním utkání. "Tomáš umí skvěle poradit a hlavně mě dokáže perfektně vyhecovat. Říkám mu taťko," poukázal dvacetiletý talent s nadsázkou na dvanáctiletý věkový rozdíl. "Je pro mě autorita," řekl vážně Svoboda. Jeho metou v sedmiboji je 6100 bodů, což by před třemi lety na HME ve Vídni znamenalo bronzovou medaili.

Nebrání se ani desetiboji. "Jsem přírodní typ, zvládnu čtyřstovku, i disk s oštěpem," prohlásil. Na jaře pojede na měsíc za tréninkem na Kanárské ostrovy, aby hned zkraje splnil limit na mistrovství Evropy do dvaadvaceti let v desetiboji. To je jeho cíl. "Prý mohu i vyhrát. Tak asi jo," usmíval se. A co rovnou mistrovství světa? Tam by jel, pokud by nasbíral alespoň 8050
bodů. "Proč ne. Věřím si," prohlásil sebevědomě.
                                                                                                    ČTK