přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Talance ovládlo ukrajinské duo Dobryňská-Kasjanov

Natalia Dobryňská se vítězstvím ve francouzském Talance posunula do čela challenge sedmibojařek. Američanu Treyi Hardeemu stačily k triumfu tři desetiboje, které již absolvoval v průběhu sezony.

Deštivé počasí vícebojařům závodícím v regionu Bordeaux příliš nepřálo. Lépe se s tím vypořádaly ženy, které buď nezaostaly příliš za svým letošním maximem, jako vítězná Ukrajinka Dobryňská, nebo jej dokonce vylepšily, byť třeba o malinko, jako její krajanka Josipenková.

Dobryňská vítězkou mítinku i seriálu
Natalia Dobryňská
bojovala především za odčinění bramborové medaile z mistrovství světa. A povedlo se jí to na výbornou. Do čela se dostala svou parádní disciplínou koulí, v níž vrhem 16.48 předčila zbytek pole o více jak 2 a půl metru. Poté se na první příčce udržela až do oštěpu, po němž ji předstihla Josipenková. Ovšem olympijská šampionka ukázala už na MS, že umí zabojovat i na osmistovce. Zatímco v Berlíně to nakonec výsledkově nevyšlo, v Talance ano. Půlku vyhrála Dobryňská za 2:13.07, desetinku za osobákem z letošního Götzisu, a kromě prvenství na mítinku se vyšvihla i do čela vícebojařské challenge se součtem 19487 bodů (průměr ze tří nej mítinků 6496).
Asi málo vítězku mrzí, že jde o čtvrtý nejnižší výkon v historii. Za vítězným výkonem z Götzisu zaostala při 6485 o 73 bodů. Dobryňská se prvenstvím v seriálu dostala co do počtu umístění do třetího místa po bok Sabine Braunové, Ukrajinka už má dva bronzy z let 2004 a 2008.

Smutnit mohla krajanka Dobryňské Ljudmila Josipenková. Nejenže přišla o triumf v Talance, ale především se jí nepovedlo atakovat celkovou třetí příčku v seriálu sedmibojařek. A to přesto, že ve Francii vylepšila své letošní maximum, ač jen o 7 bodů na 6423. Absolutně jí chybělo na další Ukrajinku Hannu Melnyčenkovou 39 bodů (v průměru pak 13). Přitom celkově třetí atletce v challenge se víkendový výkon 6056 na čtvrtém místě ani nezapočítával.

V seriálu tak uhájila v Talance nepřítomná stříbrná z MS Jennifer Öserová se součtem 19255 druhou pozici, přitom její rivalka Melnyčenková vstupovala se ztrátou pouhých 16 bodů. Té však, jak už bylo řečeno, mítink ve Francii nevyšel. Naopak vcelku se vyvedl až osmé z MS Taťáně Černovové, která na bronzovém místě získala 6306, tedy i přes podmínky o něco více jak právě v Berlíně. Ruska si tak zapíše v letošním ročníku celkovou pátou pozici. Čtrnáctá podle všeho skončí také Jana Korešová, i když je možné, že drobný pokles ji po frankofonních hrách a mistrovství Asie může na rozdíl od nejlepších sedmibojařek potkat. Stříbrná z bělehradské univerziády nastřádala v započítávaných  závodech celkem 17715 bodů (průměr 5905).

Českou zástupkyní v Talance byla Kateřina Cachová, která ve dvou dnech nasbírala 5588 bodů a zařadila se tak na třináctou pozici obklopena soupeřkami loučícími se s kariéru. Němka Sonja Kesselschlägerová, osobní rekord 6311, šestá z OH 2004 a bronzová z ME22 1999, zakončila závodění s 5639. Domácí Marie Collonvilléová, OR 6350, bronzová z HMS 2003 a šestá z MS 2005, uzavřela s 5530 b.

V Talance Kasjanov, celkově Hardee
James Edward Hardee III.
(podle pořadí v rodu vzniklo i označení „Trey“, které je vlastně přezdívkou) se vedle titulu mistra světa dostal poprvé mezi první tři desetibojaře challenge a hned na tu nejvyšší příčku. Ve Francii Američan nestartoval, stejně jako druhý muž seriálu Kubánec Yordani García. Oba své pozice uhájili bez problémů. Hardeeho součet 25567 (průměr 8522) je nejvyšší za posledních pět ročníků, na druhou stranu všichni vítězové před rokem 2004 (včetně) nasbírali více. Garcíovi stačilo na stříbro absolutně o nějakých sto bodů méně než krajanovi Suárezovi před rokem, konkrétně pak 25231 (8410).

O třetí příčku se však svedl tuhý boj právě na letošním Décastar. Uspěl v něm Olexij Kasjanov, jenž porazil Alexandra Pogorelova v Talance o 135 bodů. Ukrajinec jel na vítězství v závodě od první disciplíny a styl start-cíl mu vydržel až do jeho velké slabiny oštěpu. Po něm se propadl dokonce na čtvrtou příčku, vynikající patnáctistovkou (4:23.49) však nakonec získal nejen prvenství na mítinku za 8291 bodů, ale i zmíněnou celkovou třetí příčku v seriálu.

Na druhé a třetí pozici se v Talance seřadilo duo, které do celoročního seriálu nemohlo zasáhnout. Výpadek z MS částečně odčinil halový mistr Evropy, Estonec Mikk Pahappill (8255), docela rychle zase pohasla forma Amaričana Toma Pappase (8189), třetího desetibojaře letošních tabulek, který v Berlíně nemohl startovat. Rus Pogorelov skončil čtvrtý (8146) a stejná pozice mu patří i v challenge. Celkově pátý je v Talance chybějící Němec Norman Müller, přestože jeho krajanu Pascalu Berhernbruchovi (v seriálu 6.) i Francouzi Romainu Barrasovi (7.) stačily i jen o trochu lepší výsledky. Žádný český desetibojař neabsolvoval tři desetiboje zařazené do seriálu, nejlepší je tak Roman Šebrle na 21. místě se dvěma závody, průměr z nich by jej řadil na pátou příčku. Výsledky challenge nejsou stejně jako u žen konečné, ale závěrečné dvě akce mohou zahýbat maximálně nižšími pozicemi.

Kompletní výsledky z Talance
Pořadí challenge: muži - ženy

Michal Procházka

Vytisknout