přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. září 2011, 17:22

Také noční desítka hlásí vyprodáno

V sobotu se v Praze uskuteční 16. ročník Mattoni Grand Prix na 10 km. Ženy, které dosud soupeřili výhradně na pětce, mohou poprvé okusit i dvojnásobnou vzdálenost. Mezi elitou budou favority afričtí běžci.

„Tohle je pro nás nejlepší rok za posledních sedmnáct let,“ prohlásil na dnešní tiskové konferenci Carlo Capalbo, šéf pořádající společnosti Prague International Marathon. „Všechny akce, které pořádáme byly vyprodány několik dní i týdnů před jejich startem,“ pochvaloval si charismatický Ital, jenž dnes poprvé mluvil s novináři výhradně svou osobitou češtinou. Konkrétně byl počet přihlášek na sobotní akci, zahrnující závody na pět a deset kilometrů, zastaven v desetidenním předstihu před uzávěrkou na čísle 5400. To znamená oproti loňsku třetinový nárůst účastníků.

Novinkou letošního ročníku je otevření Metro běhu na 10 km také pro ženy. „Udělali jsme to na základě stížností řady dam a tato změna se setkala s velkým ohlasem,“ tvrdil dnes ředitel závodu Tomáš Mirovský. Elitní závodnice jsou však nadále zvány na poloviční trať, alias Adidas běhu pro ženy, který na Staroměstském náměstí startuje 10. září v sedm hodin večer. Favoritkou by měla být Keňanka Priscah Jepleting Ngetich-Cheronová, která ještě dnes poběží na diamantové lize a následně se přesune do Prahy. Potrápit ji však jistě budou chtít Etiopanka Tadelech Bekeleová či dvě Evropanky, Polka Karolina Jarzynská a především zkušená Ruska Jelena Zadorožná.

Z české špičky by neměla chybět jednička Petra Kamínková, úřadující šampionka z pětky na dráze Květoslava Peckové, ale také národní rekordmanka ve stýplu Marcela Lustigová. Ta poběží i přesto, že se před týdnem vrátila v ne zrovna ideálním zdravotním rozpoložení z mistrovství světa v Tegu. „Výhodou je, že je to silniční závod, takže není třeba nazouvat tretry, ani nebudu muset překonávat překážky či vodní příkop,“ uvedla v mírné nadsázce svěřenkyně Miroslava Semeráda. „Závod ale beru především jako zpestření závěru sezony, mám ráda jeho atmosféru,“ dodala vážněji Lustigová.

Desítka startuje na stejném místě, ovšem již za umělého osvětlení v půl deváté večer. Mezi přihlášenými sice nechybí obhájce loňského prvenství Mourad Marofit, ale vskutku nejzářivější hvězdou bude bezpochyby Keňan Philemon Limo. Jeho vítězný čas z dubnového pražského půlmaratonu se i po pěti měsících drží na třetím místě letošních světových tabulek. „Především moc děkuju za pozvání a doufám, že poběžím alespoň tak dobře jako tehdy. Tenhle výsledek mi totiž pomohl k řadě pozvánek, takže sobotní závod beru i jako přípravu na říjnový půlmaraton v Novém Dillí,“ vysvětlil Limo.

Jeho dalšími vyzyvateli budou vedle krajana Sammy Kiprona Kiruie také Rus Dmitrij Safronov či Novozélanďan Jake Robertson – zajímavá postava z opačného koutu naší planety. Robertson se dokázal na uplynulém mistrovství světa přes dva pády v rozběhu probít na pětce do finálového závodu. Tam už sice právě kvůli kolizím neměl síly na lepší než patnácté místo, jinak ale Novozélanďan ukazuje vytrvalcům zajímavou cestu přípravy – už pátý rok žije v zemi běhu zaslíbené. „Už mi říkají, že jsem napůl Keňan,“ usmíval se Robertson a překvapil tím, jak prý si snadno na tamní prostředí zvykl. „Hodně jsem se na to mentálně připravoval, ale nakonec to bylo vlastně docela bez problémů.“

Ani mezi muži nebude chybět domácí elita v čele s Janem Kreisingerem, Jiřím Homoláčem a především úřadujícím šampionem na dráze Milanem Kocourkem. Ten se blýskl při Evropském poháru v Oslu i časem devět vteřin nad 29 minut. „Z času pod 29 bych byl nadšený, spokojený ale budu i s umístěním na špici,“ prohlásil svěřenec Jiřího Sequenta, jenž se spolu s Kreisingerem a Homoláčem připravoval na podzimní část sezony v oblíbeném vysokohorském středisku Melago v Itálii.

Desetikilometrová trať obhajuje v rámci seriálu IAAF stříbrnou známku pro distanční běhy. Pořadatelé však u půlmaratonu i maratonu již dříve získali „zlato“, a tak míří pro nejvyšší ohodnocení kvality závodu i v třetím závodě pražského seriálu. „Věřím, že se to organizátorům podaří,“ uvedl ředitel Českého atletického svazu František Fojt, který zároveň ocenil, jak společnost PIM podporuje české běžce i tím, že nejlepší vyhlašuje mimo absolutní pořadí.

Pořadatelé ale na start svých běhů také lákají řadu osobností, tentokrát s úspěchem políčili na fotbalisty Pavla Nedvěda a Vratislava Lokvence. „Už jsem měl běžet loni, ale zapomněl jsem si číslo,“ prásknul na sebe bez obalu někdejší ligový i reprezentační kanonýr, který ovšem již absolvoval v Praze půlmaraton.

To nejdůležitější, počasí, nemá žádný pořadatel plně ve svých rukou. Šéf organizačního týmu Carlo Capalbo však pravidelně působí, jako by recept na příznivé podmínky znal. Aktuální předpověď totiž slibuje na sobotní večer relativně teplé, ale ne horké podmínky. „Pro diváky to bude skoro dobré, pro závodníky ideální,“ usmívá se Capalbo.

Michal Procházka

Vytisknout